Hrant Dink Vakfı bünyesinde, Ermeni Araştırmaları ve Türkiye’de azınlıklar alanında bir uzmanlık ve araştırma kütüphanesi kuruldu.

Kütüphane, özellikle Ermeni kültürü ve tarihi üzerine çalışan araştırmacılara, öğrencilere ve Ermeni toplumuna, sistematik ve bilimsel bir şekilde hizmet vermeyi amaçlıyor.

AGOS’un haberine göre, özel arşiv ve koleksiyonlarla zenginleştirilecek olan kütüphane ve ona bağlı arşivde, 20 bin kitap ve süreli yayının yanı sıra, DVD, kaset, harita gibi kaynaklar da yer alıyor.  Kitaplar Library of Congress Classification (LCC) sistemine göre sınıflandırılmış olarak dizilmiştir. Kütüphane, üyelerin kitap ve diğer kaynaklara dair önerileriyle gelişecek; araştırmacılar faydalanmak istedikleri ancak kütüphanede bulunmayan kaynakları bildirebilecek, bunlardan uygun görülenler koleksiyona dahil edilecektir.

Kütüphaneye kaydedilmiş tüm kaynakları, www.hrantdink.org adresindeki çevrimiçi katalog üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

ÜYELİK

Hrant Dink Vakfı Kütüphanesi’ni ziyaret eden herkes kütüphanede bulunan basılı ve dijital kaynakların tümünden, kütüphane içinde yararlanabilecek. Kitap ödünç almak isteyenler, dolduracakları bir form, kimlik fotokopisi, fotoğraf ve yıllık 100 TL bağış karşılığında kütüphaneye üye olabilirler. 

Öğrencilere özel indirim uygulanacaktır. Üyeler, kütüphane dışına kitap çıkarabilecek ve kütüphanenin koleksiyonuna eklenen yayınlar konusunda düzenli olarak bilgilendirilecektir.

Hrant Dink Vakfı Kütüphanesi, Türkiye’de azınlıklar, Ermeni araştırmaları, tarihi, kültürü, dili ve edebiyatı gibi konulardaki kitap ve arşiv belgelerini bağış olarak kabul edecek. Kütüphane ve arşive yapılan bağışlar, arzu edilen isim altında kataloglanarak, özenle saklanmakta ve bağışçılarımızın uygun gördüğü koşullarda kamuya açılıyor.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Kütüphane Perşembe ve Pazar günleri dışında çalışacak.

Kütüphanenin çalışma saatleri şöyle:  

Pazartesi: 10.00-18.00
Salı: 10.00-18.30
Çarşamba: 12.00-22.00
Cuma: 10.00-18.00
Cumartesi: 10.00-18.00