ABD'nin eski dışişleri bakanı Hillary Clinton ile kızı Chelsea Clinton'ın ortağı olduğu prodüksiyon şirketinin, Suriye'nin Kobane şehrindeki YPG'li kadınları anlatan bir kitabın televizyon dizisi haklarını satın aldığı bildirildi. HiddenLight Prodüksiyon şirketinin, yazar Gayle Tzemach Lemon'ın Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı YPG saflarında savaşan kadınları anlatan 'Kobane'nin Kızları: İsyan, Cesaret ve Adaletin Hikayesi' adlı kitabının TV program haklarını aldığı kaydedildi.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Clinton, "'Kobani'nin Kızları' hikayesini dünyanın her yerinden izleyicilere sunmaktan daha heyecan verici bir şey olamaz. Kobane'nin Kızları, adalet ve eşitlik için savaşan cesur, meydan okuyan kadınların olağanüstü bir anlatımı" ifadelerini kullandı. Clinton, Twitter paylaşımında ise "Bu harika kadınların hikayesini paylaşmaya yardımcı olmaktan heyecan duyuyorum" dedi. Hollywood Reporter'da yer alan haberde, 16 Şubat’ta Penguin Press yayınevinden çıkacak olan kitabın, yüzlerce saatlik röportajlara ve sahadaki haberlere dayandığı belirtildi. 

Clinton ve kızı Chelsea, insan hikayelerine odaklanan içerikte film, TV ve dijital platformlar için belgesel ve drama yapımlar oluşturmak amacıyla diğer bir ortak dahil Aralık 2020'de HiddenLight Prodüksiyon şirketini kurmuşlardı.

Kaynak: Sputnik