İtalyan direniş marşı Bella Ciao’yu (Çav Bella) söylemesi ve çektiği kliple eleştirilerin odağı olan Hilal Cebeci, tepkiler için "Sosyalist bakışın bu denli heyecanlanmış olması beni de çok umutlandırdı" dedi.

Hürriyet'te konuşan Cebeci, 'Çav Bella'yı yeniden yorumlamaktaki amacınız neydi' sorusuna, "Amaç ses getirmek, konuşulmak, eğlendirmek, duyguları daha çok paylaşmak, 8 yaşındaki çocuğun diline düşürmek, 15 yaşındaki genci şarkıdan haberdar etmekti" diye cevap verdi.

"Ben klipte dans etmeseydim insanlar bu şarkıyla dans etmeyecek miydi" diyen Cebeci, "Danslar yani eğlence sektörü, maalesef kapitalizmin bir aracı olmuş durumda. İnsanlar dans edip eğlenmek için para harcamak zorunda. Eser, içerik olarak kapitalist ve emperyalist bir düzene karşı yazılmış notlardan oluşuyor. Amacım rutinin dışına çıkarak, insanları şaşırtıp düşünmeye sevk etmekti. Sosyalist bakışın bu denli heyecanlanmış olması beni de çok umutlandırdı. Her daim heyecanımızı yüksek tutmalıyız" şeklinde konuştu.

Cebeci'nin röportajından bazı bölümler şöyle:

'Çırpınırdı Karadeniz'i de böyle dans edip söyleyebilir miydi' diyenlere cevabınız ne?

"Çırpınırdı Karadeniz'i elektro dans müziğiyle söylemeyeceğim gibi dans da etmem. Bizim kültürümüzde bazı şeyler kutsal kabul edilir. Bu tarz eserler de kutsaldır, saygı duyulmalıdır. Dans ederek söylemek saygısızlık değil tabii ancak şarkının ritmine, makamına bağlı kalınmalı diye düşünüyorum."

Çav Bella da 2. Dünya Savaşı sırasında İtalyan partizanların söylediği bir şarkı ama...

"Avrupa'daki kültüre göre bir işçi marşı önemlidir, saygı duyulmalıdır ancak dans etmek, tekno müziklerle söylemek saygısızlık kabul edilmez. Artık evrenselleşmiştir, herkesin şarkısıdır."

'Bu şarkıyı söyleyerek devrimcilerin ruhunu sızlattı' eleştirilerine ne diyorsunuz?

"Bunu devrimcilerin ruhlarına sormak lazım. Böyle düşünen insanların devrimcilik nedir, bu ideoloji neyi savunur, insanın gündelik hayatına nasıl yansımalı gibi sorularla meşgul olmalarını tavsiye ediyorum."

Siz solcu ya da devrimci misiniz?

"Kendimi sola daha yakın hissediyor, gerçek bir devrimci olmaya çalışıyorum."

O halde sizce ideal devrimci nasıl olur?

"İdeal bir devrimci geleneklerine bağlı kalarak çağı yakalamayı bilir. Mesela yenilikçi olmalıdır, hem özgürdür hem de toplumunun özgür ve bağımsız olmasını destekler, sorgular ve sorgulatır. Korkak olmaz, kişilerle değil fikirlerle uğraşır, yasaklarla değil özgürlüklerle anılır."

En sevdiğiniz sol içerikli slogan?

"Sol içerikli slogan değil ama çağı yakalamakla ilgili felsefem; Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkûmdurlar."

Marx, Engels, Lenin... Bu isimlerden hangisini kendinize daha yakın hissediyorsunuz?

Bana göre en iyi lider hayatını anlayabildiğiniz ve onu günlük yaşantınıza sokabildiğiniz kişidir. Mustafa Kemal Atatürk'ten daha iyi bir dünya görüşüne sahip, daha iyi bir devrimci açıkçası tanımıyorum.