Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde karların erimesi ve sağanak yağmur nedeniyle Çayırlı Köyü’nde meydana gelen heyelanda 6 kişilik ailenin yaşadığı iki katlı ev yıkılma tehlikesine karşı boşaltıldı.

Köyde evlere elektrik ve su verilemiyor. Köy muhtarı Ercan Aydın, yolda oluşan yarılmanın devam etmesi durumunda en az 15 hanenin yaşadığı evlerde de hasar oluşabileceğini söyledi. Muhtar Aydın, içme suyu boru hattında da hasar oluştuğu için bazı evlere su verilemediğini de belirterek şunları söyledi:

“Yaklaşık 800 metre boyunda derin çatlaklar var. Çatlağın genişliği ise 11 metre ile 3 metre arasında değişiyor. Kayma hala devam ediyor, risk altındayız. Şuan burada bulunmamız bile güvenli değil. 15-20 hanelik bir mahallemiz daha var, çatlak böyle devam ederse daha büyük sıkıntı yaşayabiliriz. 70 haneye ulaşımı olan yolumuz çöktüğü için kapalı. Acil bur durum olsa ulaşım yok. Hastamız olursa, sırtımızda taşıyacağız, yapacak bir şey yok. Köyümüzün su boruları da patladı. Aynı zamanda, 10 dönüm kadar fındık arazisi ve meyvelikler de hasara uğradı.”
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, hasarlı evde incelemelerde bulundu. Bu ev de yaşayan 6 kişi geceyi komşularında geçirmek üzere tahliye edildi.