Hêvî LGBTİ+ Derneği Newroz boyunca çeşitli illerde yapılan etkinliklerde LGBTİ+lara karşı gerçekleştirilen saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Newroz programı kapsamında İzmir, İstanbul ve Amed’te gerçekleştirilen Newroz etkinliklerinde LGBTİ+lara karşı işlenen nefret saldırılarını kabul etmiyoruz!

Yapılan saldırılarda LGBTİ+ların ellerinden bayrakları ve pankartları alınıp yakılmaya çalışılmış ve direk LGBTİ+lara karşı fiziki ve sözlü şiddet uygulanmıştır.

Newroz Komitelerinin sorumluluğu ortadadır. Newroz kimsenin tekelinde değildir!

LGBTİ+lar bu toplumun birer parçasıdır. Bizler Kürt, Türk, Fars, Arap, Ermeni, Laz, Rum, Çerkes, Alevi, Sünni, Hristiyan, Yahudi ve farklı din ve etnik kimliklere mensup LGBTİ+lar olarak bulunduğumuz kültürün ve inancın içerisinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerimizle var olmak istiyoruz. Belirli gettolarda değil bulunduğumuz şehirlerde, kültürlerde ve yerellerde özgür bir şekilde var olmak istiyoruz.

Sömürgeci, Irkçı, Cinsiyetçi, Türcü ve Heteroseksist tutumlara karşı özgür ve eşit bir dünya için mücadele etmeye devam edeceğiz!

Komitenin bu konu hakkında açıklama yapmasını ve bir daha böyle bir sürecin oluşmaması için gerekli mekanizmaların oluşturulmasını talep ediyoruz.

Nefret saldırılarına maruz kalan LGBTİ+lara gerek duydukları halde hukuki destek sağlayabileceğimizi kamoyuna duyuruyoruz."