MESUT HASAN BENLİ / Radikal

 

ANKARA - ‘Herne Peş’ isimli Kürtçe şarkının ‘ PKK marşı’ olup olmadığını belirlemek amacıyla görevlendirilen bilirkişi, hazırladığı raporunda dava dosyasındaki polis değerlendirmelerini esas aldı. 13 Mart 2011 tarihinde Ankara ’da, Türkiye Tabipler Birliği tarafından düzenlenen ‘Nitelikli Sağlık Hizmeti İçin Çok Ses Tek Yürek Mitingi’nde tıp öğrencisi Zülküf Akelma’ya ‘Herne Peş’i söylediği ve söylettiği gerekçesiyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan dava açılmıştı. Anonim olarak herkesin söylediği ve sahiplendiği şarkı söylenmeye başladığında henüz PKK yoktu.

 

Özel Yetkili Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi ‘Herne Peş’in ‘ PKK / KCK marşı olup olmadığının’ belirlenmesi için bilirkişi görevlendirmişti. ‘Kürtçe tercüman’ sıfatını taşıyan D. T. isimli bilirkişi, raporunu mahkemeye sundu. Bilirkişi, eylemde polis tarafından çekilen görüntüleri izleyerek, grubun ve sanığın Herne peş isimli Kürtçe marşı söylediğini vurguladı. Dava dosyasında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün resmi yazısında “Bahse konu Kürtçe marşın PKK / KCK terör örgütünün silahlı faaliyet gösteren mensuplarına atfen söylendiği belirtilmiştir” denildiğini aktaran bilirkişi, şu tespitte bulundu: “Zülküf Akelma’nın, Herne Peş (Daima ileri, öne geçin) ve Kürtçe marşını megafon ile gruba söylettiği, bu marşın PKK / KCK terör örgütünü, silahlı faaliyet yürüten örgüt mensuplarını övücü mahiyette bir marş olduğu tespit edilmiştir.”

 

ALBÜMLERDE YER ALIYOR

Bilirkişi raporunda, “Herne peş marşının tarihçesini şöyle anlattı:”Herne pêş. Kürtçe marş. Şair Cegerxwin’in şiirinden bestelenmiştir. Sosyalist devrim mücadelesine çağrı yapan eserler arasındadır. 1970’lerden bu yana klasikleşmiş bir yapıttır. İsim olarak Türkçe’de ileri anlamına gelir, aynı zamanda Şivan Perwer ve Grup Yorum ’un albümlerinde yer almıştır. Kürt gençlerinin favorilerindendir.”

 

Avukat Mustafa Güler bilirkişinin hazırladığı raporu eleştirdi: “Emniyet böyle söylediği için bu böyledir diyen bir bilirkişi raporu. Dosyadaki emniyet raporunu okumak için bilirkişi raporu alınmış oldu. Oysa mevcut durumda, bir ihtisas mahkemesi olduğu söylenen özel yetkili mahkemenin uzman hâkimleri şarkının propaganda niteliğinde olup olmadığını anlayabilmek için bilirkişiye başvurmuş durumdalar... Trajikomik bir durum.”