Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “serbest bırakılmalı” kararına rağmen halen cezaevinde olan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen iş insanı Osman Kavala’ya yöneltilen suçlamalardan biri de ABD’li akademisyen ve Ortadoğu uzmanı Henri Barkey’le yemek yemesiydi.

Gerçek Gündem’e konuşan Henri Barkey, iddia edilen yemekte Osman Kavala’yla değil ünlü bir Türk gazeteciyle birlikte olduğunu söyledi.

'KENDİSİ İSTERSE AÇIKLAYABİLİR'

Henri Barkey, yemekle ilgili “Ben o gece tanınmış bir Türk gazeteciyle yemekteydim ama Türkiye’deki durum göz önüne alındığında bu kişinin kim olduğunu açıklamam doğru değil diye düşünüyorum. Bu yüzden ve açıkçası haksız ve uydurulmuş ayak oyunlarının bir parçası olmayı ret ettiğimden şimdiye kadar açıklamadım; kendisi isterse yapabilir tabii” dedi.

Barkey, “Ama öte yandan da Osman Kavala’nın beş senedir tutuklu olması ve o akşam ki karşılaşmamız nedeniyle beraat ettikten sonra hapiste tutulması için sebep gösterilmesi esef vericidir. Ben o gece lokantaya geldiğimde Osman Bey birkaç Avrupalıyla yemek yiyordu. Tanışıklığımız olduğundan, ayaküstü birkaç dakika konuştuk. Sonra da kendi masama geçtim” diye konuştu.

‘ASIL YEMEK YEDİKLERİM YAZILMAMIŞ’

Henri Barkey’in dikkat çektiği bir başka hususta iddianamede, yemekte olanların herkesin isminin yazılmamış olmasıydı:

“O gece aynı lokantada başka bir masada yemekte olan, benimle o haftaki konferansa katılmış Sylvia ve Marwa’nin adlarının bile iddianameye yazılıp (belli ki o gece lokantada olan kişiler araştırılmış) benim asıl yemek yediğim kişinin belirtilmemesi fazlasıyla ilginç bir durum.”