Sakarya’nın Hendek ilçesinde yedi işçinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasına ilişkin davada yedi sanığa, altı yıl sekiz ay ile 16 yıl üç ay arasında hapis cezası verildi.

NE OLMUŞTU?

Hendek ilçesinde Yukarıçalıca mevkisinde, yaklaşık 15 dönüm alana kurulu havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz 2020’de saat 11:15’te meydana gelen ve kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda yedi kişi hayatını kaybetmiş, hastaneye kaldırılan 122 kişi ise tedavilerinin ardından taburcu edilmişti.

Patlamadan sonra sorumlu idari amir Hasan Ali Velioğlu, iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt, genel ustabaşı Erşan Öztürk ve mesul müdür Asiye Angın tutuklanmıştı. Patronlarla ilgili herhangi bir adli işlem yapılmamasına tepki gösterilmesi üzerine savcılığın talimatıyla fabrikanın sahipleri Ali Rıza Coşkun ile oğlu Yaşar Coşkun hakkında da gözaltı kararı verilmişti. Ali Rıza Coşkun tutuklanırken, Yaşar Coşkun serbest bırakılmıştı. 

Erdoğan, fabrikanın sahibi Yaşar Coşkun ile görüşmüş, MÜSİAD da moral yemeği düzenlemişti. 

Fabrikanın patlamalarla ilgili sicilini kabarık olduğu ortaya çıkmıştı. 17 Ağustos 2009, 29 Eylül 2009, 11 Şubat 2011, 14 Aralık 2014 ve 27 Ocak 2018’te gerçekleşen patlamalarda altı işçi yaşamını yitirmişti. 

Son patlamayla ilgili dava kapsamında Yaşar Coşkun ve Hasan Ali Velioğlu tutuklu, diğer beş sanık da tutuksuz olarak yargılanıyor. Sanıkların ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan cezalandırılması talep ediliyor.