İstiklal'de yaşanan patlama sonrası hedef gösterilen avukat Jiyan Tosun, kişisel bilgilerinin resmi kurumlarca üçüncü şahıslarla paylaşıldığını söyledi. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ise, yaşananları "devlet operasyonu" olarak nitelendirdi.  

İstanbul'un Taksim semtinde bulunan İstiklal Caddesi'nde dün yaşanan bombalı saldırısı sonrası Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya'nın avukat Jiyan Tosun’un hedef göstermesina dair birçok kentte açıklama yapıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Eş Genel Başkan Eren Keskin ve hedef gösterilen üyeleri Av. Jiyan Tosun’un katılımıyla dernek binasında açıklama yaptı. Toplantı salonuna, “İnsan hakları savunucularını hedef göstermekten vazgeçin” yazılı pankart asıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi Eş Başkanı Gürkan İstekli, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Çelik ve çok sayıda kişi katıldı. 

YOLERİ: TEHDİTLER GELİYOR

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, seçimin yaklaşmasıyla birlikte kaygılarının artığını belirtti. Taşkaya’nın Tosun’u hedef göstermesine dikkat çeken Yoleri, hedef göstermeler ardından Tosun ve Keskin’e yönelik tehditler geldiğini aktardı. Yoleri, “Doğruları söylemekten vazgeçmiyoruz. Bu ülkede barış ve huzurun tesis olmasını istiyoruz. Haklının yanında durmaya devam edeceğiz. Hak savunucularını yalnız bırakmayacağız. Manipülasyona da izin vermeyeceğiz" diye konuştu.  

TOSUN: KARAKOLDA ÖĞRENDİM

Hedef gösterilen Jiyan Tosun ise, 10 Ekim Gar Katliamına işaret ederek, o sırada orada olduğunu ve onlarca arkadaşının yaşamını yitirdiğini ve hala travmasını yaşadığını dile getirdi.  Patlamanın yaşadığı sırada Taksim’de olmadığını aktaran Tosun,  iki Suriyeli müvekkili ile birlikte Küçükçekmece’de bulunan bir çay bahçesinde oturduğu sırada telefonun çaldığını ve telefonla arayan kişilerin patlamadan söz ettiğini belirtti. Tosun, “Beni arayanlara büroya uğramadığımı ve iyi olduğumu söyledim. Bu konuşmaları duyan biri hakkımda ihbarda bulunmuş. Müvekkillerime hukuki destek sunmak için gittiğim karakolda bu durumu öğrendim” dedi. 

‘SAVCI ŞİKAYETİ ALMADI’

Akşam saatlerinde hedef gösterildiğini Eren Keskin’den öğrendiğini dile getiren Tosun, hemen ardından ise sanal medya mecralarından aynı anda tehdit mesajları ve aramalar almaya başladığını kaydetti. Tosun, "Şu olay beni dehşete düşürdü: Aile bireylerimin telefonları dağıtıldı. 16 yaşındaki yeğenimin telefonunu bularak, ‘bombacısınız öleceksiniz’ şeklinde tehdit etmişler. Bu bilgiler ancak resmi kurumlardan alınabilir. Bütün kişisel bilgilerim alındı. Yengem ve birçok akrabam arandı. Aynı şekilde Eren Keskin de tehdit edildi. Savcı ile yaptığım görüşmede savcı, ‘polis karakoluna git’ diyor. Ben de bu durumu zaten karakolda yaşadığımı dile getirdim. Savcı şikayetimi almadı. Bir avukatın şikayeti alınmadı. Dün akşamdan beri inanılmaz olarak bir şiddette maruz kaldık. Bombalı bir saldırıda yaralı ve sağ olarak kurtuldum. Bunları onlar da biliyor. Ancak hedef göstermek ve karalamak onların bildiği en iyi şeydir” şeklinde konuştu. 

BARO BAŞKANI YARDIMCI OLMADI

Tosun, hedef göstermelerin ardından İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç’ı aradığını paylaşarak, kendisine yardımcı olmadığını ve sahiplenmediğine söyledi. Tosun, bu durumu "utanç verici" olarak nitelendirdi. 

EMNİYET BİLGİLERİ YAYDI

Daha sonra söz alan Tosun’un avukatı Jiyan Kaya, gittikleri Küçükçekmece Adliyesinde savcının başvurularını almadığını paylaştı. Tosun’un bilgilerinin polis tarafından sanal medya hesaplarından dağıtıldığını dile getiren Kaya, “Taşkaya da zaten bilgiyi emniyetin kullandığı telegram hesaplarından aldığını doğruladı. Bu durumu emniyet mensuplarının başlattığını düşünüyoruz” diye konuştu. Polis tarafından ifadelerinin alınmaya çalışıldığını dile getiren Kaya, Süleyman Soylu’nun şüphelinin yakalandığını paylaşması ardından savcının başvurularını aldığını kaydetti. Kaya, “Dün akşam saat 4’te ifademizi verdik. Sabah tekrardan gittik ve koruma talebinde bulunduk. Ancak işlemlerin hala yapılmadığını gördük. Savcıyı göreve çağırıyoruz. Tosun’un başına bir şey gelirse emniyet ve ifademizi almayan savcı sorumludur” diye konuştu. Kaya, ayrıca müvekkili Tosun’un can güvenliğinin tehlikede olduğu ve bu durumun ortadan kalkması için valiliğin açıklama yapması gerektiğini ifade etti. 

KESKİN'DEN ÇAĞRI 

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de, dünden beri yaşananları 90’lı dönemlerde yaşananlara benzetti. Tosun ve Kaya ile birlikte aynı büroda çalıştıklarını aktaran Keskin, "Adem Taşkaya adlı kişi kızını istismardan ve birçok yüz kızartıcı suç ile ilişkilendirilmiş biridir” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın kamuoyuna yansıyan “tartışmalarına” da değinen Keskin, birçok kişinin sanal medya paylaşımlarından dolayı tutuklandığını ancak Özdağ’a herhangi bir şey olmadığını belirtti. 

Keskin, "Devlet içinde bir güce sahipler. Yoksa böyle bir yalanı bu kadar özgürce yayamazlar. Bizler zaten insan hakları alanında mağdur edilmiş insanlarız. Dün akşamdan beri yüzlerce açık numaradan tehdit alıyoruz. Kendi numaralarından arıyorlar. Bu nasıl bir devlet? Nerede devlet? Devlet sadece bize karşı var? İstanbul Valiliğini görev çağırıyoruz. Vali ve Soylu derhal haberlerin yalan olduğuna dair açıklama yapmalılar. O çok demokrasiden yana olan 6’lı masaya çağrı yapıyorum; Açıklama yapmalılar” ifadelerini kullandı. 

‘BU BİR DEVLET OPERASYONUDUR’

Keskin, “Bu bir devlet operasyonudur. Tosun’un bütün kimlik bilgileri defalarca bana gönderildi. Bu kimlik bilgilerini nereden almış olabilirler? Bu bir emniyet operasyonudur. Olası bir durumdan Adalet Bakanlığı sorumludur. Can güvenliğimizi sağlamak zorundalar” dedi. Taşkaya’nın hedef göstermesinin bir şiddet çağrısı olduğunu dile getiren Keskin, tutuklanmasını talep etti. 

İSTEKLİ: KOMPLODUR

Ümit Efe, Tosun’un çocukluğundan beri tanıdıklarını ve insan hakları alanında mücadele ettiğini dile getirdi. Tosun ve Keskin’in yanında olduklarını belirten Efe, birlikte mücadele çağrısında bulundu.  

ÖHD’li Gürkan İstekli, durumu "komplo" olarak tanımladı. Bu durum ile gerçeklerin üstünün örtülmeye çalışıldığını dile getiren İstekli, Tosun’u hedef gösterenlerin bu patlamada parmağının olduğunu belirtti. 

Faruk Eren de, “Uzun yıllardır birlikte mücadele ediyoruz. Bedeli ne olursa olsun bu mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi. 

MERSİN

İHD Mersin Şubesi, Taksim’de gerçekleştirilen bombalı saldırının ardından Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya tarafından avukat Jiyan Tosun’un hedef gösterilmesine dair dernek binasında açıklama yaptı. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ile çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. İHD Şube Eşbaşkanı Hakkı Demir, insan hakları savunucularının hedef gösterildiğine işaret ederek, “Olay anında bir karakolda müvekkiliyle birlikte olan Av. Jiyan Tosun, aynı zamanda insan hakları savunucusu ve Cumartesi Anneleri aktivistidir. Yine bu olay nedeniyle Eş Genel Başkanımız Av. Eren Keskin, yurtiçi ve yurtdışından edilen telefonlarla ölümle tehdit edilmiştir” diye kaydetti. Keskin ve Tosun’un yalnız olmadığını kaydeden Demir,  “Cumhuriyet savcıları, bu arkadaşlarımızı hedef gösteren kişilerle ilgili harekete geçmeli ve etkin soruşturmayla bu iftiracıları yargı önüne çıkarmalıdır” çağrısında bulundu.

DİYARBAKIR

İHD Diyarbakır Şubesi, yaptığı yazılı açıklamada, “Patlamanın ardından bazı ırkçı kişi ve gruplar sosyal medya hesaplarından derneğimiz üyesi ve kayıp yakını Avukat kişisel bilgilerini de paylaşarak hedef göstermiştir. Hak savunucusu arkadaşımız avukat Jiyan Tosun hedef gösterilmesinin ardından tehdit ve hakaretlere maruz bırakılmıştır” denildi. Ayrıca İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’e yönelik de hakaret ve tehdit içerikli sosyal medya paylaşımları ile telefon aramaları gerçekleştiği vurgulanan açıklamada, İHD’nin Tosun ve Keskine yönelik gerçekleştirilen hedef gösterme, tehdit ve hakaret içeren söylemleri kabul etmediği belirtildi.