HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, "HDP kendi ittifakları ile birlikte adayını çıkaracak” açıklaması siyaset kulislerini hareketlendirdi.

Duvar’dan Ceren Bayer’in haberine göre, Rawest Araştırma Genel Müdürü Roj Girasun, HDP’nin açıklamasını “El yükseltme ve siyasi bir hamle” olarak değerlendirdi, ortak adaya kapıların kapanmadığını söyledi.

GENAR Araştırma’dan İhsan Aktaş da HDP’nin açıklamasının Altılı Masa’ya dönük olduğunu ifade ederek, “HDP, masaya ‘Bizimle ilgili pozisyonunuzu belirleyin’ mesajını verdi” ifadelerini kullandı.

‘HDP’NİN AÇIKLAMASI BİR EL YÜKSELTME, MUHALEFETE UYARI’

HDP’nin kendi adayını çıkarmak konusunda nihai bir karar almadığını ve ‘ortak aday’ formülünden vazgeçmediğini söyleyen Girasun, Buldan’ın açıklamasının ortak adaylık tartışmalarında HDP’nin dikkate alınmasını sağlayacak bir ‘el yükseltme’ olduğunu belirtti.

Girasun, “‘İlk turda herkes kendi adayıyla girecek’ diye bir sonuç çıkarmıyorum. Bu, ortak adayın belirlenme sürecine dair muhalefete bir uyarı” dedi.

 ‘ADAYLIK MESELESİNİN YALNIZCA İYİ PARTİ ÜZERİNDEN TARTIŞILMASI RAHATSIZ ETTİ’

Ortak adaylık tartışmasının HDP’den uzaklaştırılıp İYİ Parti’nin ikna edilmesi gereken bir süreç üzerinden okunmaya başladığını ifade eden Girasun, “HDP Meclis’in üçüncü büyük partisi. Adaylık meselesinin yalnızca İYİ Parti üzerinden tartışılması ve HDP’nin kanaatinin önemsenmiyor oluşu HDP’yi biraz rahatsız etti bence” diye konuştu.

‘HDP’NİN AÇIKLAMASI SİYASAL BİR HAMLE, KAPILAR KAPANMADI’

HDP’nin açıklamasını siyasal bir hamle olarak okuduğunu belirten Girasun, “HDP, ‘seçeneksiz değiliz’ vurgusunu yapıyor ama bu, kapıların tamamen kapanması sonucunu getirecek nihai bir karar değil” değerlendirmesini yaptı.

‘OYUNU ALMAK İSTİYORLARSA HDP SÜRECİN İÇİNDE AKTİF YER ALMALI’

Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun isimlerinin öne çıktığını hatırlatan Girasun, bu isimlere HDP’nin itirazı olmadığını, HDP’nin itiraz ettiği tek isim olan Mansur Yavaş’ın aday olmasının da çok gerçekçi olmadığını kaydetti.

Tartışmayı, ortak adayın destekleneceği bir seçim sürecine HDP’nin aktif olarak dahil edilmesinin noktalayabileceğini belirten Girasun, “HDP’nin ortak adaya ‘zorunlu’ bir destek vermesinden ziyade bu sürecin içinde proaktif bir şekilde yer almasını sağlamak gerekir. Muhalefet HDP’nin oyunu almak istiyorsa buna mecbur. HDP ile yan yana durmak durumunda da değiller. Yanaşık ve ayrı bir yol izlenebilir” dedi.

HDP, ALTILI MASA’YA ‘BİZİMLE İLGİLİ POZİSYONUNUZU BELİRLEYİN’ DEDİ

HDP’nin adaylıkla ilgili açıklamasını Altılı Masa ile birlikte değerlendirmek gerektiğini ifade eden GENAR Araştırma’dan İhsan Aktaş da, “Altılı Masa, HDP ile ilgili ‘Önce biz masadakilerin pozisyonunu belirleyelim, ona göre HDP’nin pozisyonu belirlenir’ diye düşündü. Ancak masa kendi pozisyonunu belirleyemedi. HDP de, ‘çabuk toparlanın yoksa ben kendi yolumu belirleyeceğim’ mesajını verdi bu açıklamasıyla” ifadelerini kullandı.

HDP’NİN POZİSYONU ALTILI MASA’YA BAĞLI

HDP’nin pozisyonunun Altılı Masa’ya bağlı olduğunu belirten Aktaş, HDP’nin kendi adayıyla yürüyeceğini düşündüğünü söyledi. Altılı Masa’da seçime çoklu adayla girme ihtimalinin yüksek olduğunu da ifade eden Aktaş, “‘Eğer iki aday birden çıkar ve seçim ikinci tura kalırsa HDP ikinci turda Kılıçdaroğlu’nu destekler’ gibi bir pozisyonu var Altılı Masa’nın. Muhalefet cephesi seçime kadar böyle gidecek gibi görünüyor” dedi.

HDP’nin daha önce “Açıktan ittifak yapıyorsanız varız, gizli kapaklı ittifakta yokuz” yönünde açıklamaları olduğunu hatırlatan Aktaş, “Yerel seçimlerde bunu denediler. Yerelde gizli ittifak bu olabilir çünkü menfaat paylaşımıdır yerel. Ama hükümet etmek başka bir şey ve herkes bunun farkında” dedi.