Manisa Emniyet Müdürlüğü, HDP'lilerin evlerine yapılan baskınlarda el konulan ve hakkında toplatma kararı olmayan kitaplar ile kırmızı, sarı ve yeşil şalları, "örgütsel doküman" olarak servis etti. Emniyetin 'örgütsel doküman' olarak gösterdikleri arasında 2009'da Diyarbakır Lice'de koyun otlatırken havan mermisiyle ölen Ceylan Önkol'un fotoğrafı da yer aldı.

ŞAL, KİTAP, SAAT SUÇ SAYILDI

Manisa merkez, Turgutlu ve Saruhanlı ilçelerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi 9 kişi, dün evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. 2018 Newroz kutlamasına katılmaları ve sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımları "örgüt propagandası" olarak açıklandı. Gözaltına alınanlardan Fırat Erol, Hediye Er ve Mahide Doğan, emniyet ifadelerinin ardından sevk edildikleri savcılıkta serbest bırakıldı. Halen gözaltında tutulan 6 kişinin dosyası için gizlilik kararı getirilirken, ifadelerinin Pazartesi günü alınacağı belirtildi. 

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Manisa Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü ise gözaltı operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada, "örgütsel içerikli dokümanlar ele geçirildi" diyerek fotoğraf servis etti. Fotoğrafta bir masadaki kırmızı, sarı, yeşil renkteki şallar üzerinde HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve öldürülen çocuklar Uğur Kaymaz ve Ceylan Önkol'un fotoğraflarının yer aldığı saat, 1 beylik tabancası ile 7 kitap 'örgütsel doküman' olarak servis edildi. 

Fotoğraftaki kitaplar arasında Selahattin Demirtaş tarafından kaleme alınan ve hakkında herhangi bir toplatma kararı bulunmayan Leylan, Seher ve Devran kitapları da bulunuyor. "Ruhsatsız" diye servis edilen silahın ise gözaltına alınıp, serbest bırakılan Mahide Doğan'ın babası Nuri Doğan'ın dededen kalma beylik tabancası olduğu ortaya çıktı. Silah sahibi 67 yaşındaki Nuri Doğan, bu sabah Saruhanlı ilçe emniyetine giderek, tabancanın dedesinden kalma olduğuna dair ifade verdi.