CHP'li Mustafa Balbay'ın tahliyesinin ardından tutuklu BDP milletvekillerinin tahliye başvurusunun kabul edilmemesini tepki gösteren HDP'li dört milletvekili TBMM'de açlık grevine başladı.

Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sabahat Tuncel ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel, TBMM 'de açlık grevine başladı.

Kürkçü, açlık grevi öncesi yaptığı açıklamada, 'Türk vekillere ayrı Kürt vekillere ayrı hukuk olmaz' dedi. Kürkçü eylemi cuma gününe kadar sürdüreceklerini, daha sonra yeniden değerlendireceklerini açıkladı.

HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü, bütçe görüşmeleri bitinceye kadar açlık grevini sürdüreceklerini açıkladı.

Kürkçü, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in açıklamalarının sorulması üzerine, “Meclis başkanımızın Meclis’in eylem yeri olmadığına dair görüşünü biz yerinde bulmuyoruz. Eylem var, eylem var. Meclis kulislerinde koşacak değiliz. İtirazımızı ifade etmenin başka bir yeri var mı? Meclis başkanı niye bu sözleri odasından söylerken eylem olmuyor da bizimki eylem. Milletvekilinin eylemi budur. İtiraz etmektir” ifadelerini kullandı.

Bütçe görüşmeleri bitinceye kadar kulislerde ve Genel Kurul çalışmalarında grevlerini sürdüreceklerini anlatan Kürkçü, “Açlık grevinin sona ermesiyle ilgili, BDP’den arkadaşlarımızla konuştuk, biz süresiz bir grevden yanaydık. Meclis bütçe çalışmalarını bitirdiği zaman Meclis kapanacağı için bunu burada sürdürmemizin bir anlamı kalmayacak. Meclis çalışmaları bitinceye kadar burada açlık grevindeyiz” şeklinde konuştu.

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise “Mahkemenin bu kararı Meclis’in izzetini ve şerefini ayak altına almıştır. Meclis başkanı vekillerinin demokratik itirazını eylem olarak niteleyeceğine kendi vekillerini dışarı çıkarmak için seferber olmayı akıl etse daha başarılı bir iş yapmış olur” şeklinde değerlendirmede bulundu.