Cezaevinde tutulan Kadın Meclisi Sözcümüz ve Siirt Milletvekilimiz Besime Konca, 17 Mart 2017 tarihinde Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya SEGBİS yöntemiyle bağlandı.

Konca’nın tutukluluk halinin devamına karar verilen duruşma sonrası Kadın Meclisi Sözcümüz ve Ağrı Milletvekilimiz Dilan Dirayet Taşdemir, MYK üyelerimiz, Milletvekilleri Saadet Becerikli, Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Ali Aslan, Kadın Meclisi ve Kadın Koordinasyonu üyeleri, Diyarbakır, Batman ve Siirt İl Eşbaşkanları ve yöneticileri Batman Adliyesi önünde bir açıklama yaptı. 

Heyet adına konuşan Kadın Meclisi Sözcümüz Dilan Dirayet Taşdemir, mahkemelerin siyasi iktidarın direktifleri doğrultusunda karar aldıklarını söyledi. 
Taşdemir şöyle konuştu: 

Sayın Besime Konca’nın duruşmasını HDP kadın meclisi, MYK üyelerimiz, milletvekillerimiz ve Diyarbakır, Batman ve Siirt İl Eşbaşkanları ve yöneticilerimiz ile birlikte izledik. Maalesef mahkeme bir kez daha hukuksuzluğa imza atarak sözcümüzün tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

İKTİDARIN DİREKTİFLERİYLE KARAR ALINIYOR 

Türkiye’de mevcut olan antidemokratik faşist ortam ve yöntemler tüm kurumlara sirayet etmiş durumda. Mahkemenin tavrı da ülkenin içerisinde olduğu iklimden bağımsız değil. Mahkemelerin bağımsızlığı ve yargının tarafsızlığından söz etmek mümkün değil. Siyasi soykırım operasyonları ve tutuklama furyası başladığı ilk günden itibaren bu işin siyasi bir mesele olduğunu onlarca kez ifade ettik. Bugün karşımıza çıkan tablo, mahkemenin tavrı bizi bir kez daha haklı çıkardı. Mahkemenin tutumu hukukla alakalı değil. Tamamıyla siyasi iktidarın gündemine endeksli, siyasi iktidarın direktifleri doğrultusunda verilen kararlarla şekillenen bir mahkeme gerçekliği ile karşılaştık. 

AKP HÜKÜMETİ UTANÇ DUYMALI 

Kürt sorunu gibi tarihsel bir sorunu, 100 yıllık bir sorunu bir kez daha mahkemelere havale eden, Kürt halkının iradesini mahkemelere taşıyan AKP hükümetinin bir kez daha utanç duyması gerekiyor. Bir kez daha Türkiye’de demokrasiye, hukuka inanan kim olursa olsun, herkesin bu mahkemelere gelerek demokrasinin nasıl katledildiğini izlemesini, arkadaşlarımızın savunmalarına kulak kabartmalarını istiyoruz. İbretlik olaylar yaşanıyor. Bu siyasi davaların neden yapıldığını, referandumla nasıl bağlantılı olduğunu,  gelişen kadın mücadelesi karşısındaki tahammülsüzlük ve cinsiyetçi yaklaşımlar ile bağlantılı olduğunu çok iyi biliyoruz. 

Besime Konca kadınları, demokrasiyi ve özgürlükleri savundu.

Arkadaşlarımızın sözleri, sesleri mahkeme salonlarına hapsedilmeseydi, bugün miting alanlarında, meclis kürsülerinde ifade edeceklerdi. Şunu belirtmeliyiz ki, arkadaşlarımız halklar, demokrasi ve kadın özgürlük mücadelesi için sözlerini en yüksek perdeden ifade etmektedirler. Bir kez daha kendilerini değil, halkları savunuyorlar. Besime Konca arkadaşımız da 3-4 saat süren mahkemede kendisine dair tek bir ifade de bulunmamış, bizleri, kadınları, demokrasiyi ve özgürlükleri savunmuştur. Biz de kadınlar olarak bu sözü aldık, bir kez daha tüm arkadaşlarımızı özgürleştirmek, Türkiye’yi demokratikleştirmek ve barışı egemen kılmak için hep birlikte,16 Nisan’da bu ceberrut sisteme “HAYIR” diyerek özgürlüğü armağan edeceğiz.