Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde konuşan HDP Dış İlişkiler Sorumlusu Hişyar Özsoy, Afrin’e yönelik operasyonla ilgili değerlendirmede bulundu.

Özsoy, “işgal girişimi” olarak nitelendirdi ve bunun “başkanlık kampanyasının parçası olduğunu” söyledi. 

HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı konuşmada Afrin’e yönelik saldırıları gündemine aldı.

Türkiye’de artan insan hakları ihlallerine, baskılara, tutuklama ve gözaltılara işaret eden ve son iki yıldır “terörle mücadele” adı altında on binlerce insanın cezaevlerine konulduğunu hatırlatan Öszoy, “Bunların arasında milletvekilleri, seçilmiş belediye başkanları, gazeteciler, sivil toplum temsilcileri ve insan hakları aktivistleri var. Hükümete karşı eleştirel olan neredeyse herkes terörist. Nitekim bu Meclis Türkiye’yi yeniden izleme sürecine aldığında, Hükümet temsilcileri AKPM’nin terörizmi desteklediğini söylüyordu. Bu nedenle, bu terör söyleminin ötesine geçmemiz gerekiyor” diye konuştu. 

‘TERÖRLE MÜCADELE DEĞİL BİR HALKA KARŞI SAVAŞ VAR’

Hükümetin terörle mücadele söyleminin gerçeği yansıtmadığının altını çizen Özsoy, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir muhalefet partisinin, HDP’nin bir üyesi olarak size şu kadarını söyleyebilirim ki Türkiye’de terörle mücadele yok. Suriye’de terörle mücadele yok. Terörle mücadele kisvesi altında Türk Hükümeti bir halka, Kürt halkına karşı savaş yürütüyor.

KÜRTLER KENDİ HAYATLARINI KURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Kürtler Ortadoğu’nun yerli bir halkıdır ve Ortadoğu’da yaşanan bu çılgın siyasi kargaşa, kaos ve şiddetin ortasında kendilerine özerk siyasi bir yaşam biçimi oluşturmaya çalışıyorlar. 

Aslında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat kendisi Suriye’de bir başka Kuzey Irak oluşumunu önlemek için Türkiye’nin elinden geleni yapacağını defalarca söyledi. Bu da, ‘Suriye’de Kürtlerin özerk öz-yönetimine izin vermeyeceğiz’ demek oluyor. Mesele budur ve bunun terörle mücadele ile bir ilgisi yoktur. Çünkü eğer terörle mücadele ile ilgili olsaydı, o zaman Türkiye’nin argümanlarını destekleyenlere şunu sorardım: Eğer bir yıl içerisinde 70 binden fazla insanı terörizm suçlamasıyla cezaevine gönderebiliyorsanız problem vatandaşlarınızda değil, ülkeniz ve hükümetinizdedir.

SÜREKLİ 'TERÖRİST' ÜRETEN BİR ÜLKE

Türkiye sürekli olarak, hayali veya gerçek olsun, terörist üretiyor. Bu anlamda, bütün meslektaşlarımdan Türkiye’nin terörle mücadele ettiğine yönelik o özel argümanı yapı bozuma uğratmalarını rica ediyorum. Çünkü şu anda terörle mücadele, muhalefeti kriminalize etmek ve Türk Hükümeti ile aynı fikirde olmayan herkese saldırmak için söylemsel bir araç olarak kullanılıyor.

Maalesef, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlık seçimleri için seçim kampanyasına Afrin’i işgal ederek başladı. Argümanın özü budur.”