Meclis'te HDP'li Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve CHP'li Enis Berberoğlu'nun milletvekillikleri düşürülmesinin ardından söz alan HDP Grup Başkan Vekili Oluç, AKP’ye seslendi.

AKP'ye "Darbecisiniz ve tarihe sivil darbeciler olarak geçeceksiniz" ifadeleri ile seslenen Oluç, “Türkiye bir darbeler tarihidir. Türkiye’de darbeler hep apoletliler tarafından yapıldı ama evrensel tarih bize gösterdi ki kimi zamanlar kimi coğrafyalarda sadece apoletliler tarafından değil sivil siyasetçiler tarafından da yapılır. 27 Mayıs’ta apoletliler darbe yaptı, bugün Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı kravatlılar olarak darbe yaptı. Darbecisiniz. Tarihe sivil darbeciler olarak geçeceksiniz” dedi.

HDP Grup Başkan Vekili Oluç’un açıklamalarının bir bölümü şu şekilde:

'AKP İKTİDARI KRAVATLILAR OLARAK DARBE YAPTI'

“Biraz evvel demokrasi açısından, demokratik usuller açısından son derece vahim bir şey yaşandı. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir yazan mecliste, bu yaşananın egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olmadığı, egemenliğin kayıtsız şartsız tek kişinin Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın olduğu çok açık ortaya çıktı.

‘TEZKERENİN ALTINDA ATANMIŞ BİR İSMİN İMZASI VAR

“Bir tezkere gelmiş, tezkerenin altında seçilmemiş olan atanmış bir kişinin imzası var; Fuat Oktay, cumhurbaşkanı yardımcısı olarak seçilmemiş bir kişinin gönderdiği tezkereyi Meclis Başkanı ve siz onun vekili olarak okuttunuz. Demokrasiyi ayaklar altına aldınız, çiğnediniz. Utanç verici buluyoruz bu durumu.

“Bir hafta evvel 27 Mayıs’tı. 2 gün önce darbeye ilişkin meclis grupları konuşmalar yaptılar, hep birlikte dedik ki 27 Mayıs darbesi milletin iradesine yönelik bir darbedir, idam milletin iradesinedir dedik. İşte şimdi sizin yaptığınız da milletin iradesini, halkın iradesini yok saymaktır, gasp etmektir.

‘KRAVATLILAR DARBESİ’

“Türkiye bir darbeler tarihidir. Türkiye’de darbeler hep apoletliler tarafından yapıldı ama evrensel tarih bize gösterdi ki kimi zamanlar kimi coğrafyalarda sadece apoletliler tarafından değil sivil siyasetçiler tarafından da yapılır. 27 Mayıs’ta apoletliler darbe yaptı, bugün Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı kravatlılar olarak darbe yaptı. Darbecisiniz. Tarihe sivil darbeciler olarak geçeceksiniz.

“Sizin bu yaptığınız öncelikle İstanbul, Hakkari ve Diyarbakır seçmenlerinin iradesini çiğnemek, gasp etmektir, sonra Kürt halkının iradesini çiğnemektir, ondan sonra Türkiye demokrasi güçlerinin iradesini gasp etmektir. Demokratik politik kültüre sahip değilsiniz. Zorbasınız, zalimsiniz. Bunu sadece vekillikleri düşürerek göstermiyorsunuz, kayyımlar atayarak da halkın iradesini, Türt halkının iradesini çiğniyorsunuz.”

TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç, araya girerek Saruhan Oluç’a “Biz burada bir hüküm tesis etmedik, mahkeme kararının burada okunmasıdır, anayasanın gereği yerine getirilmiştir. Görüşlerinizi açıklarken itham ediyorsunuz ben de cevap veriyorum” yanıtını verdi.

27 dönem milletvekillerine 802 fezleke geldiğini söyleyen Saruhan Oluç, “Neden geldi bu fezlekeler? Yaptıkları konuşmalardan, halk toplantılarında ettikleri sözlerden. Siz demokratik siyaseti tasfiye etmek için bu adımları atıyorsunuz. Yargı sizin emrinizde, mahkemeler hâkimler sizin tahakkümünüz altında. Bu fezlekeler ve daha önceki fezlekeler bizim vekillerimizin yargılandığı davalardaki iddianameler, sizin FETÖ’cü dediğiniz hâkim ve savcılar tarafından hazırlandı. FETÖ’cü dediğiniz hâkim ve savcıların arkasına sığınıyorsunuz, onların takipçisisiniz” dedi.

Oluç, “Bu saldırılarınız karşısında bizler demokratik siyaseti savunmaya devam edeceğiz. Asla boyun eğmeyeceğiz. Yıllardır görmediniz mi, anlamadınız mı, Kürt halkının baskıdan, zulümden, cezaevinden, bedel ödemekten korkup boyun eğdiğini, diz çöktüğünü gördünüz mü? Türkiye demokrasi güçlerinin faşizm karşısında boyun eğdiğini, diz çöktüğünü gördünüz mü? Sizin bu iktidarınızı demokrasi mücadelesi ile mutlaka değiştireceğiz” diye konuştu.

AKP’Lİ ÖZKAN: DEMOKRASİ TARİHİNE NOT DÜŞÜYORUZ

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, HDP ve CHP’li vekillerin yoğun protestoları altında konuştu. Özkan, “Bugün demokrasi tarihimize anayasa ve parlamento teammülleri çevresinde tarihe not düşecek kararlar alıyoruz” dedi, yapılanların anayasaya ve hukuka uygun olduğunu savundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise AKP’li Cahit Özkan’a “Bugünkü yapılan iş hukuki mi? Size göre bugün yapılan iş hukuki ise kamu vicdanında sizin vicdanında hukuk normlarında karşılığı var ise bu fezlekeler geleli 2 sene oldu, 2 senedir niye hukuku çiğnediniz?” diye sordu.

Altay, “Atatürk’ten hesap soran bu meclis Erdoğan’dan talimat alır hale geldi yazıklar olsun" diye konuştu.