HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, "Türk lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun" diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye tepki gösterdi.

Oluç, "Kim en dibe getirdi Türk lirasını? Şimdi kur korumalı mevduatta yüzde 48 faiz ödüyorsunuz. Kimin vergilerini aktarıyorsunuz baronlara? Halkın vergilerini. Şimdi biz ‘enflasyon var, hayat pahalılığı, işsizlik, geçim derdi’ diyoruz. Bu bakan ne dediğini bilmiyor" dedi.

Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi eleştirdi.

Oluç’un açıklamaları şu şekilde:

"Söze bakın: 'Türk lirası en dibe vurdu, daha ineceği yer yok.' Kim en dibe getirdi Türk Lirasını? Yüzde 19 faizi beğenmeyip zırva bir faiz enflasyon teziyle yüzde 14’e çektiniz faizleri ekonomi yönetimi olarak. Şimdi kur korumalı mevduatta yüzde 48 faiz ödüyorsunuz. Kimin cebinden ödüyorsunuz? Halkın cebinden. Kimin vergilerini aktarıyorsunuz baronlara? Halkın vergilerini. Şimdi biz enflasyon var, hayat pahalılığı, işsizlik, geçim derdi’ diyoruz. Ekonomi ve Maliye Bakanı diyor ki ‘ezan dinmez bayrak inmez’ diyor. Ne diyorsun ya? Kim ezanla bayrakla ilgileniyor şu anda? Berat Albayrak istifa etti; ezan sustu bayrak indi mi? Sen olmazsan ezan susmaz, bayrak inmez, sen olmamış olursun. Yanlış ekonomi politikalarını yapan kişi olmazsa bu toplum rahatlar. Bu bakan ne dediğini bilmiyor."

'NASIL BİR NEFRET'

Furkan Vakfı üyelerine yönelik polis şiddeti hakkında ise Oluç, "Furkan Vakfı üyelerine yapılan saldırı inanılır gibi değil. ‘Yeni mi’ diyeceksiniz. Yok. Kameralar önünde yaptılar. Öldüresiye dövdüler. Nasıl bir nefret. İçişleri Bakanı en baş sorumludur. Çünkü onu bunu terörist gören bir İçişleri Bakanı" dedi