Mersin Akdeniz Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın isteğiyle 28 Temmuz’da olağanüstü toplantı yaptı. Belediye taşınmazının satışı ve kiraya verilmesi, 50 milyon TL borçlanma hakkı gibi konuların görüşüleceği toplantının olduğu gün, sabah saatlerinde HDP’den beş meclis üyesi gözaltına alındı. Gözaltıları protesto eden CHP’li üyeler, meclis toplantısına katılmadı. 21 üyenin yokluğunda, biri bağımsız, 16 AK Partili toplam 17 üyeyle kararlar meclisten geçti.

Gözaltına alınan meclis üyeleri, 11 Ağustos Perşembe günü savcılığa suç duyurusunda bulundu. Toplantıda alınan kararların detaylarını gözaltına alınanlardan HDP Akdeniz Belediyesi Meclis Üyesi Bedriye Kuş aktardı.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI KARARI

Burcu Özkaya Günaydın'ın Gazete Duvar'da yer alan ahberine göre belediye meclisinin şu an tatilde olduğunu, eylül ayında açılacağını söyleyen Kuş, “Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, daha önce reddedilmiş konu başlıklarıyla olağanüstü toplantı yapma kararı aldı. Bu konuları meclisten bizim onayımız olmadan geçirmesi mümkün değil. Bizim o gün gözaltına alınmamızın nedeni de bu kararların geçirilmesi... Toplantı saat 10.00’da biz sabah saat 7.00’de gözaltına alındık. Ertesi gün toplantının bitiminde serbest bırakıldık” diye konuştu.

ÜÇ ÖNEMLİ KARAR GEÇTİ

Meclisten geçen üç önemli karar arasında; 50 milyon TL borçlanma yetkisi, içinde düğün salonu, ücretsiz yüzme havuzu gibi tesislerin de olduğu Yılmaz Güney Parkı’nın Spor Bakanlığı’na devredilmesi ve Eski TEDAŞ binası olarak bilinen rantı yüksek bölgenin kira veya satışı gibi konular yer alıyor.

‘RANTA ‘HAYIR’ DEDİĞİMİZ İÇİN GÖZALTINA ALINDIK’

Pandemi sürecinde belediyeye borçlanma yetkisi için onay verdiklerini fakat belediyenin bu ödeneği hizmet yerine reklam için kullandığını söyleyen Kuş, “Daha önce verdiğimiz yetki hizmete gitmedi. Seçimlere bir sene kaldı, şu süreçte 50 milyon TL borçlanma yetkisine muhalefet meclis üyeleri olarak onay vermedik. Yılmaz Güney Parkı’nın bakanlığa devri daha önce defalarca gündeme geldi onaylamadık. TEDAŞ binasının olduğu bölgeye otopark, okuma salonu, misafirhaneye olumlu baktık ama satış ve devrine onay vermeyiz. Ranta, yolsuzluğa hayır dediğimiz için gözaltına alındık” diye konuştu.

BAŞKAN GÜLTAK: GÜZEL GİDEN İŞLERİN ÖNÜ TIKANIYOR

Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 30 Temmuz’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise şöyle demişti: “Kaos yaratıyorlar sanki bu mal gitti, nereye gönderiyorsunuz? İşleri güçleri Akdeniz Belediyesi’nde güzel giden işlerin önünü tıkamak. Böyle siyaset olmaz. Biz bir buçuk ay önce Büyükşehir’de 30 milyon TL borçlanmayı Cumhur İttifakı olarak verdik mi, vermedik mi? Verdik. Terk eden arkadaşların içinde başkanım bizde sana destek olacağız diyen arkadaşlar vardı. Hani bizim borçlanma? Üç aydır oyalıyorlar. Büyükşehir aldı, verin Akdeniz’e de. Niye veremiyorlar biliyor musunuz, ben daha önce de söyledim. CHP’ye oy verenler bizim kardeşlerimizdir. Bizim onlarla sorunumuz yok ama şu anki üst düzey yönetim ve meclis üyeleri HDP’nin güdümünde iş yapmaktadırlar.”

‘BUGÜN ÜÇ KİŞİ GELMEYECEK’

Toplantıdan önce, “Bugün onay alacağız, üç kişi gelmeyecek” gibi söylentilerin kulaklarına geldiğini söyleyen Kuş, bu olayın organize olduğunu; belediye başkanının yanı sıra vali, emniyet ve kaymakamın da suçlu olduğunu iddia etti.

Meclis üyeleri, “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Kuş, söz konusu iddianın nereden geldiğini de şöyle anlattı: “Antep ve Diyarbakır belediyelerinin kardeş olma konusu konuşuldu. Biz Antep’e ‘olur’ derken, Diyarbakır kayyım belediyesi olduğu için kabul etmedik. Başkan Mustafa Gültak alakasız bir şekilde ‘PKK terör örgütü mü, değil mi’ diye sordu. Biz de konuyla alakasız sorulara yanıt vermedik. Bizi şikâyet etmiş. Gültak’ın şikâyeti üzerine gözaltına alındık. Bu yeni bir mevzu da değil, toplantıdan önceki gün ya da sonraki gün ifade vermeye gidebilirdik.”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın astırdığı billboardlar.

BAŞKAN NİSAN AYINDA DA BORÇLANMA TALEP ETTİ

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, nisan ayı belediye meclis toplantısında meclisten kaldırım ve yol yapımı için 25 milyonluk TL’lik borçlanma talebinde bulunmuştu. CHP’li, HDP’li ve EMEP’li meclis üyeleri ise belediye yönetiminin üç yılda yolları yapmak yerine, bütçeyi reklama ve gereksiz giderlere harcadığını ileri sürerek borçlanma talebini reddetmişti.

Meclisten borçlanma yetkisini alamayan Gültak’ın astırdığı billboard'larda, “Borçlanma talebimize hayır denmesine rağmen o kaldırım örülecek, o asfalt dökülecek”, “Asfalt ve kaldırım çalışmalarımıza devam etmek için ilçe meclisimizden talep ettiğimiz borçlanma yetkisi muhalefet partilerinin engellemeleriyle verilmedi. Ancak engellemelere rağmen çalışmalara başlıyoruz” yazdırmıştı.