HDP Milletvekili Hüda Kaya'nın oğlu Muhammed Cihad Cemre'nin gözaltına alınmasının ardından, aile avukatı tarafından iktidara yakın medyada PKK'li isimlerle fotoğrafının servis edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Avukat Bişar Abdi Alınak, bahsi geçen fotoğraf ve röportajların yeni olmadığını belirterek, 'Fiziki takip ve tespit edilen örgütsel faaliyet olarak servis edilmesinin gerçek dışı' olduğunu ifade etti.

Avukat Alınak özetle şu ifadeleri kullandı, HDP'li Kaya da "trollere cevap!" notuyla avukatın açıklamasını alıntıladı.

"Savcılık makamının kendi almış olduğu gizlilik kararını yok sayarak dosyadaki bilgi ve belgeleri basına servis etmesi de soruşturmanın asıl gayesinin algı operasyonu olduğu izahımızı kanıtlar niteliktedir. Yıllardır suç sayılmayan ve ulusal medyada HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya'yı ve temsil ettiği siyasal irade HDP'yi kriminalize etmek için kullanılan fotoğrafların bugün suç sayılması siyasallaşan yargının aciziyetini göstermektedir. Karar tesis ederken vicdanından ödün vermeyen hakim ve savcıları müstesna tutarak yıllardır suç sayılmayan ancak bugün suç sayılan fotoğraflardan suç devşirerek soruşturma başlatan ve gizlilik kararı almasına rağmen bilgi ve belgeleri basına servis eden Savcılık makamını ve bu hukuksuzluğu Türkiye kamuoyunun takdirine sunuyoruz"

1656255498180-fwl-gs-vj-xk-a-en-zw