Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar Beldesi’nde, HDP adayı Abubekir Erkmen’e Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) ihraç olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından mazbata verilmemesi protesto ediliyor.

31 Mart’ta seçilen Belediye Eşbaşkanları Münevver Subaşı ve Abubekir Erkmen’in de katıldığı Dağpınar Belediyesi önündeki nöbet eylemi 3 gündür sürüyor.

HDP’li yetkililerden halka sağduyu çağrısı yapılırken, mazbatanın seçimi ikincilikle bitiren AKP’li Ömer Vargün’e verilmesi bekleniyor.

Dağpınar’da halka sağduyu çağrısı yapan KHK'den ihraç edilen HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, YSK’nın halkın iradesine saygı duyması gerektiğini söyledi.

‘YSK ELİYLE HALKIN İRADESİNİN GASPI SÖZ KONUSU’

Demokrat Habere konuşan Eksik, YSK’nın aday dosyalarını kabul edip sonra mazbata vermeyerek  kendi kararıyla çeliştiğini ifade ederek, “YSK eliyle halkın iradesinin gaspı söz konusu. Talebimiz net. Biz diyoruz ki, ‘seçilmiş belediye eş başkanlarımızın mazbatalarını verin.’ Başvuru dosyalarını kabul etmeniz “ seçilmeleri yönünde engel yok” anlamına geliyor. Madem kabul ettiniz dosyalarını bu arkadaşlarımızın mazbatalarını vereceksiniz. Seçme seçilme ehliyetini, YSK dosya alırken kabul etmiş şu anda neyin değerlendirmesini yapıyor” diye sordu.

‘KHK’LI OLMAK SEÇME VE SEÇİLME KONUSUNDA ENGEL TAŞIMIYOR’

YSK’nın halka tuzak kurduğunu savunan Eksik, “YSK, KHK’lıdır mazbata verilemez”  kararıyla halka tuzak kurmuş oluyor, halkın iradesini tanımamış oluyor. Bu kararın ne hukukta, ne ahlakta ne vicdanlarda karşılığı yoktur. Biz diyoruz ki, kesinlikle KHK’lı olmak seçme ve seçilme konusunda engel taşımıyor. Bu durum seçme ve seçilme ehliyet konusunda sorun oluşturmuyor.” Meclis’te de 10 tane seçilmiş KHK’lı var. Hiç bir şekilde KHK’lar ile insanların bu hakkını elinden alamazsınız.  İnsanların kazanılmış yetkilerini mazbatalarını verin. Bizim talebimiz budur. HDP Genel Merkezi’nin de talebi budur halkın talebi de budur” ifadelerini kullandı.

‘İKİNCİ OLAN PARTİLERİN MAZBATAYI ALMASI ETİK DEĞİLDİR’

Dağpınar halkının nöbet eylemine değinen Eksik, halkın demokratik hakkını kullanarak YSK’nın kararına itiraz ettiğini söyledi.

Siyasi partilerin seçme seçilme hakkına saygı duyması gerektiğini ifade eden Eksik, HDP’nin Muş’ta ilkesel tutumunu anımsatarak, “Diğer siyasi partilerin adaylarının ikinci olduğu bölgelerde mazbatayı alması etik değildir.  Biz onlardan ahlaklı davranmalarını bekliyoruz.  AKP’nin adaylarından yana da beklentimizi yüksek tutmadığımızı da ifade etmem gerekiyor. Örneğin, HDP Muş’ta ilkesel olarak tavır koydu. Rüstemgedik’te ikinci olan parti biziz ve mazbatayı kabul etmeyeceğimizi açıkladık. “Bizim adayımız kesinlikle o mazbatayı almayacak, alırsa ihraç ederiz” dedik. Mazbatayı alan adayımız kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi. AKP ve diğer partilerde aynı tutumu sergileyebilmelidir. Bu tutum halkın iradesine saygıdır. Öncelikle partilerin siyasi ahlak gereği, halkın iradesine ve demokrasiye olan saygılarından bu kişileri ihraç etmesini bekleriz” diye konuştu. 

KHK’lı adaylara mazbata verilmeyen bölgelerde seçimin yenilenmesinin seçenek olduğunu anımsatan Eksik, “ YSK, hukuksuz bir şekilde KHK’lı adaylara mazbata vermiyorsa seçim yenileme yetkisini kullanabilir. Yeniden aday belirleyelim yeniden seçime girelim. Halkımız yine partisinden yana tavır koyacaktır. Hırsızlıkla talanla belediye yönetilmez. Ne hukuken ne ahlaken kabul edilecek bir durum değildir. Halkımız da YSK’nın kararını kabul etmediği için demokratik hakkını kullanıyor” dedi.

Demokrat Haber/Kars