"Kaftancıoğlu hakkında verilen kararın siyasi olduğunu biz sadece yorumlamıyoruz, bunu yaşayan bir yerden ifade etmek istiyorum diyen Beştaş, "Bu, kesinlikle, bağımsız ve tarafsız bir yargının vermiş olduğu bir karar değildir, olamaz" diye konuştu.

‘SİYASETİN DİZAYN EDİLMESİNİ REDDEDİYORUZ’

HDP’nin 4 Kasım 2016’dan bu yana "ağır bir darbe pratiğiyle" karşı karşıya olduğunu belirten Beştaş, HDP eski Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile İdris Baluken’in aralarında bulunduğu siyasilerin Kaftancıoğlu kararı gibi "siyasi kararlarla" rehin tutulduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

"Siyasetin yargı eliyle dizayn edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Siyasetçilerin yargılanma yeri sandıktır. Siyasetçiler, partiler birbirleriyle yarışırlar. Demokratik bir ortamda halka giderler, halktan destek isterler; halk onları ya destekler ya da sandıktan çıkmasına izin vermez. Şu andaki iktidar pratiği, uygulaması, kararı ve planı kendisine muhalif olan herkesi yargıyı kullanarak devre dışı bırakmak, siyaset dışına itmek ve siyaseti de bu şekilde dizayn etmektir."

TÜM MUHALEFETE ÇAĞRI

Tüm Türkiye muhalefetine ve demokratik kamuoyuna çağrıda bulunan Beştaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gün demokraside, hak ve özgürlüklerde ve adalet ilkesinde birleşme, ortak hareket etme günüdür. Canan Kaftancıoğlu aynı zamanda bir kadın siyasetçidir, partimizde değildir, doğru ama biz, hangi partiden olursa olsun kadınların siyasette yer almasını çok önemsiyoruz; bu nedenle kendisine verilen kararı kabul edilemez bulduğumuzu ifade etmek istiyorum."