Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın, eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararının neden uygulanmadığına yönelik verdiği soru önergesi “kişisel görüş” gerekçesiyle iade edildi.

HDP Grup Başkanvekili Beştaş’ın, eski Eş Genel Başkanları ve Kobani Davası’nda yargılanan  Figen Yüksekdağ hakkında verilen Anayasa Mahkemesi (AYM) ihlal kararının uygulanmamasına dair verdiği soru önergesi iade edildi. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verilen önerge İç Tüzük 96’ncı ve 97’nci maddeleri gerekçe gösterilerek, iade edildi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, imzasıyla iade edilen önerge “kişisel görüş” ve “istişare yapma” gerekçeleri sıralandı. 

Önerge de yer alan “Daha evvel Demirtaş hakkında verilen AİHM kararı ile Büyük Daire kararları neden hala uygulanmamıştır? Bu tercih, AİHS 18. Maddesinin ihlalinde ısrar değil midir? AİHM ve AYM kararlarına rağmen neden hukuk uygulanmamakta ve milletvekillerinin seçilme, yurttaşların da seçme hakları ihlal edilmektedir? AYM, yüksek mahkeme değil midir? Neden AYM’nin iktidar tarafından tasvip edilen kararları uygulanırken diğer kararları yok sayılmaktadır? Hukuki güvenliği yok eden uygulamaların sona erdirilmesine ilişkin kapsamlı bir çalışma yapacak mısınız? Yargı erkinin tam bağımsızlığının sağlanması için çalışmalar yürütecek misiniz?” sorular iade gerekçesi yapıldı.