Beştaş, Meclis'te bir komisyon kurulması için önerge verdi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya çıkan ve kendilerine Halk Özel Harekatı (HÖH) adını veren silahlı grup meclis gündemine taşındı.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Halk Özel Harekatı adlı grubun araştırılması için Meclis'e araştırma önergesi verdi.

Halk Özel Harekatı isimli yapının dernekleştiğini hatırlatan Beştaş, "Türkiye geçmiş yıllarda paramiliter yapılanmaların eylemleri neticesinde pek çok üzücü olaylara sahne olmuş, ülkenin kısa tarihi katliamlar ve faili meçhul kayıplarla doludur. On yedi bin faili meçhulden söz edilen bir tarihçede, bu tür yapılanmaların ülkeye ve ülke halklarına vereceği zarar kuşkusuz yasal bir dokunulmazlık zırhı ile korunduğu nazara alındığında, çok daha fazla olacaktır. Olası katliamlar ve faili meçhullerin sorumluluğu göz göre göre gelen tehlike ve risklere karşı önlemini almayan bir iradeye ait olacaktır. Bu itibarla TBMM sorumluluğu gereği bu tür yapılanmaların amaç ve faaliyetlerini incelemek ve gerekli önlemleri almakla mükelleftir" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle bir de soru önergesi veren Beştaş, şu sorulara yanıt istedi:

1- HÖH adı altında kurulan bu dernekten haberdar mısınız?

2- Dernek hakkında kamuoyunda çıkan haberleri takip ettiniz mi?

3- Dernek hakkında çıkan haberlerin ardından Derneği incelettiniz mi? 4- Derneğin yönetim kurulu üyeleri kimlerdir?

5- Derneğin kaç üyesi bulunmaktadır? Üyelerin kim oldukları tespit edilmiş midir?

6- Dernek hangi illerde faaliyet göstermektedir?

7- Derneğin başkanı olarak ifade edilen Fatih Kaya kimdir? Fatih Kaya’nın IŞİD ile bağlantısı nedir? Bu konuda çıkan haberler doğru mudur? Şayet doğru ise IŞİD ile bağlantısı olduğu halde neden ve ne şekilde paramiliter bir örgüt olduğu bilinen HÖH adındaki derneğe başkan yapılmıştır?

Gözden kaçırmayın

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt: Böyle bir süreci işletmek akıl kârı değildir Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt: Böyle bir süreci işletmek akıl kârı değildir

8- Derneğin faaliyetleri incelenmiş midir?

9- Dernek hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır/başlatılacak mıdır? Şayet halihazırda bir soruşturma başlatılmadıysa neden? Dernek hakkında soruşturma başlatılmama gerekçesi dernek üyelerinin hükümet partisi sempatizanları olması mıdır?

10- AKP’ye üye olan kimseler arasında aynı zamanda HÖH’e üye olanlar var mıdır? Şayet var ise kaç kişidir ve kimlerdir?

11- Dernek üyeleri neden kendilerini AKP’ye yakın kimseler olarak tanıtmaktadırlar?

12- Paramiliter bir yapılanma oluşturulma gerekçesi nedir? Bu yapının hükümetiniz ile bağlantısı var mıdır?

13- Son çıkan KHK’de “darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden” kişilerin, “fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu olmayacağı” hususu yer almakta olup bu düzenleme HÖH ve benzeri paramiliter yapılanmalar için mi çıkarılmıştır? KHK’nin ilgili düzenlemesi HÖH ve benzeri paramiliter yapılanmaların işleyecekleri suçların yasal dayanağa kavuşturulması mı amaçlanmıştır?

14- Kolluk kuvvetleri artık yetersiz olduğu için mi paramiliter yapılanmaların önü açılmaktadır? 15- Bu tür paramilter yapılanmaların tehlikeli ve telafisi imkânsız mağduriyetlere neden olacakları neden değerlendirilmemiştir?

16- Dernek başkanının cihad kapsamında ifade ettiği sözleri ve tehdit niteliğindeki söylemleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır/başlatılacak mıdır?

17- Dernek üyelerinin tamamı neden silahlıdır? Silahları hangi amaçla ve ne şekilde temin etmişlerdir? 18- Dernek üyelerinin silahlı pozlarını yaygın bir biçimde sosyal medyada paylaşmaları bir tür tehdit midir?

19- Dernek üyelerinin silahlanması ne zamandan beri yasal ve meşrudur?

20- Dernek üyelerinin silahlı olması ve son getirilen KHK’de yer alan hukuki, idari, mali ve cezai sorumsuzluğa ilişkin düzenleme HÖH ve benzeri yapılanmalara diledikleri vakit silah kullanma ve sokağa inme olanağı mı sunmaktadır?

Kaynak: Demokrat Haber