Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, kolluk kuvvetlerinin basın emekçilerine yönelik şiddetine dair soru önergesi verdi.

Acar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, gazetecilerin ters kelepçe ve işkenceyle gözaltına alındığını, eylemlerde cinsel taciz saldırısına maruz bırakıldıklarını söyledi.

Ayşe Acar Başaran, "1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Kadıköy’de yapılan eylemde bir kadın gazeteci polisin cinsel taciz saldırısına uğramıştır. Geçtiğimiz hafta tutuklu yakınlarının Mecidiyeköy Meydanı’nda yaptığı eylemde ise yine bir gazeteciye polis omzuyla vurmuş, ardından gazetecinin ona vurduğunu iddia etmiştir. ETHA muhabiri Elif Bayburt, geçtiğimiz hafta da ESP’nin Taksim Cezayir Toplantı Salonu’ndaki basın toplantısını izlemek için gittiğinde hakkında yakalama kararı olduğu bahanesiyle gözaltına alınmış, ifadesi alınarak hemen serbest bırakılması gerekirken 24 saatten fazla gözaltında tutulmuştur. İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Karaduman’ın talimatıyla ters kelepçe uygulanarak gözaltına alınan Bayburt, gözaltı aracında saatlerce bu şekilde bekletilmiştir. İddiaya göre Ayhan Karaduman, 1 Eylül eyleminde de HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Koray Türkay’a işkence yaparak kaburgalarını kırmıştır" dedi.

HDP Milletvekili Acar Başaran, Fuat Oktay'a şu soruları yöneltti:

Türkiye’de iktidara yakın olmayan gazetecilerin işlerini yapmaya çalıştıkları sahalarda polis şiddetine maruz bırakıldığından haberdar mısınız?

3 Eylül 2022 tarihinde tutuklu yakınlarının Kartal Meydanı’nda gerçekleştirdiği eylemde gözaltına alınan Etkin Haber Ajansı muhabiri Elif Bayburt’u ve Mezopotamya Ajansı muhabiri Doğan Kaynak’ı darbeden polisler kimlerdir? Bu polislerle ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Sadece bu hafta içinde Kartal’da, Kadıköy’de ve Mecidiyeköy’de yapılan eylemlerde gazetecileri darbeden ve cinsel şiddete maruz bırakan polisler kimlerdir? Bu polisler hakkında idari işlem başlatılmış mıdır?

ETHA muhabiri Elif Bayburt’un ifadeden sonra serbest bırakılması gerekirken 24 saat gözaltında tutulmasının gerekçesi nedir?

Elif Bayburt’un ters kelepçeyle gözaltına alındığı ve saatlerce gözaltı aracında bekletildiği iddiaları doğru mudur?

İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Karaduman’ın 1 Eylül eyleminde de HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Koray Türkay’a işkence yaparak kaburgalarını kırdığı iddiasından haberdar mısınız? Karaduman’ın şiddet suçlarıyla ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Son 1 yılda kaç basın emekçisi çalıştığı sırada polis şiddetine maruz bırakılmıştır? Bu şiddet suçlarının kaçından sonra soruşturma başlatılmıştır?