HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 9 Ocak 2013 tarihinde gerçekleşen Paris Katliamı’na ilişkin araştırma önergesi verdi. Baluken, Diyarbakır'daki orman yangınlarına ilişkin ise Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Baluken, araştırma önergesinde şunları ifade etti:

"Türkiye’de Kürt Sorununun çözümü ve demokratikleşmenin tesisi için yürütülen Çözüm Süreci sürerken 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te üç kadın Kürt siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Söylemez ve Fidan Doğan hain bir suikasta uğramış ve yaşamlarını yitirmiştiler. Bu katliamın hemen sonrasında Fransız güvenlik güçleri Ömer Güney adlı tetikçiyi yakalayarak cezaevine göndermiştir. Siyasi bir suikast olduğu apaçık ortada olan ve bağlantıları açığa çıkarılması gereken bu suikasta ilişkin aradan üç yıla yakın bir süre geçmesine rağmen herhangi bir adli gelişme yaşanmamıştır. Ömer Güney’e ilişkin bir ses kaydı internete düşmüş ve katliamın MİT içindeki bazı bağlantılar aracılığıyla gerçekleştirildiği bu kayıttan anlaşılmıştı. Fransız adli makamlarının Ömer Güney’in bağlantıları ile ilgili bilgi talepleri, Adalet Bakanlığı tarafından karşılanmamış; Fransız ilgili makamları Ömer Güney’in MİT için çalıştığı ve Ankara’daki MİT kurumu ile irtibatta olduğu iddialarını Türkiye’deki ilgili kurumlara sormuş ama cevap alamamıştı. Bu durum da özellikle üç kadın Kürt siyasetçinin katledilmesine dair devlet parmağı ihtimalini oldukça güçlendirmiştir. Katliamdan üç yıl geçmesi sonrasında Fransız bir gazete, Fransız adli makamları tarafından Paris Katliamı'na ilişkin hazırlanan iddianameyi ele geçirmiştir."

İDDİANAMEDEKİ TÜRK AJAN

İddianamede Güney’in sürekli ziyaretine giden ve Almanya’da yaşayan Türk ajanın varlığından bahsedildiğine dikkat çeken Baluken, "Bu ajanla ilgili yürütülen soruşturmada, Güney ile görüşen ajanın ziyaretlerde ‘Bey’ ve ‘Anne’ gibi şifreleri kullandığı belirlenmiştir. Bu şifrelerden Anne’nin MİT, Bey’in K.T. adlı bir ajan olduğu tespit edilmiştir. Yine söz konusu ajanın telefonunda Ömer Güney’i kaçırma planları ile bu kaçırma planında kullanılacak olan çeşitli silahların envanteri bulunmuştur. Ayrıca ziyaretlerden birinde Ömer Güney’in söz konusu ajana ‘Burada yerin kulağı var. Bana söyleyeceklerini kağıda yaz ve sonra sil’ şeklinde ifadeler kullandığı belirlenmiştir" diye kaydetti.

Baluken, konuya ilişkin meclis araştırması açılmasını istedi.

ORMAN YANGINLARI

Baluken, Başbakan Davutoğlu'na verdiği soru önergesinde ise Diyarbakır'daki orman yangınlarını gündeme getirdi. Baluken, şu sorularına yanıt istedi:

"Diyarbakır’ın üç ilçesinde çıkan yangınlara askerlerin sebep olduğu iddiası hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır? Çıkan yangınlara müdahale edilmemesinin gerekçesi nedir? Yangının yayılması için kasıtlı müdahale etmeme durumu söz konusu mudur? Söz konusu yangına halkın ve vekillerimizin müdahale etmesinin engellenme gerekçesi nedir? Yangına müdahale etmeyen ve yangına halk tarafından müdahale edilmesini engelleyen kamu görevlileri hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?

Yangın sürerken görüştüğümüz Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri orman yangınına müdahale edilmesi karşısında İçişleri Bakanlığı’nın izin vermediğini belirtmiştir. İçişleri Bakanlığının orman yangınına müdahale edilmesini engellemesinin gerekçesi nedir? Diyarbakır’ın üç ilçesinde askerler tarafından çıkarıldığı iddia edilen orman yangınlarının sebebi bir süredir geçici hükümetinizin devreye koyduğu savaş politikasının bir parçası mıdır?

Yangın sonucu ortaya çıkan maddi ve manevi zararların karşılanmasına yönelik bir çalışmanız olacak mıdır? Son bir ayda Diyarbakır, Bingöl, Cudi, Dersim gibi bölgenin birçok yerinde kaç tane yangın çıkmıştır? Bu yangınlar ne kadarlık bir alanda etkili olmuştur? Bu yangınlara geç müdahale edilmesi ile ilgili kaç soruşturma açılmıştır? Bölgede kaç tane yangın söndürme helikopteri, kaç tane askeri helikopter konuşlandırılmıştır?" (ANF)