Yüksek Seçim Kurulu (YSK), KHK’yle ihraç edilip belediye başkanı seçilenlere mazbata verilmemesini kararlaştırdı. Karara göre mazbatalar ikinci sıradaki adaylara verilecek.

YSK’nın kararına ilk tepki HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’ndan geldi.

HDP, yarın Bağlar Belediyesi’nin önünde basın açıklaması yaparak YSK’nin kararını protesto edecek. Yarın saat 12.00’de yapılacak açıklamaya belediye başkanları ve milletvekilleri katılacak.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yarın saat 12.00’da, yerel seçimlerde yüzde 70 üzerinde oy alarak seçilen Belediye Eşbaşkanlarımız ve vekillerimiz ile birlikte ‘İrade Gaspı’na’ yönelik Bağlar Belediyesi önünde basın açıklaması yapılacaktır” denildi.

Bağlar Belediye Başkanı seçilen Zeyyat Ceylan, 29 Ekim 2016’da çıkan 675 nolu KHK ile öğretmenlikten ihraç edilmişti. 31 Mart seçiminde Bağlar Belediyesi Eşbaşkan adayı olan Ceylan, yüzde 70.34 oy almıştı. Seçimde ikinci sırada yer alan AK Partili Hüseyin Beyoğlu ise yüzde 25.46 oy alabilmişti.

Beyoğlu, seçimden sonra YSK’ya başvurmuş, Zeyyat Ceylan’ın KHK ile ihraç edildiğini ve mazbatanın ikinci sırada bulunan kendisine verilmesini talep etmişti.