HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu, kayyım atamalarına karşı "Kentimi iradem yönetsin" başlığıyla change.org’da imza kampanyası başlattı.

Bianet'in aktardığına göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu, kayyım uygulamalarına karşı başlattıkları kampanyanın amacını şöyle duyurdu:

"Cumhuriyetin 100. yılına giden süreçte Türkiye'nin demokratikleşmesinin önündeki en büyük engellerden biri de kayyım uygulamalarıdır. Sandık demokrasisine gölge düşüren, yurttaşların seçme ve seçilme hakkını yok sayan bu uygulama ile eşit yurttaşlık ortadan kaldırılmaktadır.

"Kayyım uygulaması ile çoğulcu demokratik katılımın temsili olan meclisler feshedilmekte ve meclislerde temsil hakkı bulan gençlerin ve kadınların politikaya doğrudan katılımlarının önü kesilmektedir. Tekçiliğe dayanan bu anlayış ile gençler geleceksiz, kadınlar güvencesiz bırakılmaktadır.

SANDIKTAN ÇIKAN İRADE KABUL EDİLSİN

"Sadece belediyeler ile sınırlı olmayan, ilk olarak Boğaziçi Üniversitesi'ne ardından da sivil toplum kuruluşlarına ve siyasi partilerin il başkanlığına yönelen bu uygulama ile Türkiye'de muhalif olan her kesimin bu yönetim biçimi ile yönetilmek istendiği iktidar tarafında aleni bir şekilde ortaya konulmuştur.

"Asgari demokratik koşulların sağlanması adına sandıktan çıkan irade kabul edilmeli ve bu anti-demokratik uygulama bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldıran ve seçilmişlerin keyfi bir şekilde görevden alınmasının önünü açan 5393 Sayılı Kanunun 47. Maddesinin ek maddeleri yasadan çıkarılmalıdır. Yukarıda bahsedilen tüm bu nedenlerden dolayı biz aşağıda imzası bulunanlar olarak kayyım uygulamasının ortadan kaldırılmasını ve kentimizi iradelerimizin yönetmesini talep ediyoruz."

* Change.org'da yürütülen kampanyaya ulaşmak için tıklayın.