HDP’den Soylu’ya: Yolsuzluğu, hukuksuzluğu temsil ediyorsunuz

Meclis’te Soylu ile HDP arasında gerilim yaşandı, HDP vekilleri Soylu’yu protesto etti

Siyaset 13.12.2020 - 09:21 13.12.2020 - 09:21

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, muhalefeti hedef alması Meclis’te tansiyonu yükseltti

Bütçe görüşmelerinin devam ettiği Meclis Genel Kurulu’nda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşması sırasında gerginlik çıktı.

Soylu konuşmasında muhalefet partilerini hedef alırken, HDP Soylu’yu protesto etti.

Soylu, HDP’yi ve muhalefet partilerini hedef alarak kayyım atamalarını Batasuna örneği vererek gerekçelendirdi.

Soylu, “İspanya Batasuna’ya ne yapmışsa biz onu yapıyoruz.  İtalya’da kayyım atadılar ne dünyadan ne muhalefetten kimsenin gıkı çıkmadı. Kimse kalkıp geçmiş olsuna gitmedi, kınama beyanında bulunmadı. Görevden aldığımız belediye başkanlarına bazı belediye başkanlarının daha koltuğuna oturmadan koşa koşa bu belediyelere geçmiş olsuna gitmesi, bizi Yunanistan’a, Avrupa’ya şikayet etmesi bize sökmez. Nereden zuhur ettiği belli olmayan acizlerin, dünün partilerinin karşı mahalleye çalışmaları bize sökmez. Onlardan PKK’ya ne deva olur ne gelecek olur” dedi.

HDP SOYLU’YU PROTESTO ETTİ

Konuşmasında hakaret eden Soylu’yu HDP, konuştuğu süre boyunca sıra kapaklarına vurarak protesto etti.

HDP milletvekilleri ellerinde gözaltında işkence edilen yurttaşlar, helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut’un fotoğrafları, HDP’li Aysel Tuğluk’un annesinin mezarına saldıran şahıs ile Soylu’nun birlikte çektirdiği fotoğraf, köpekli işkenceye maruz kalan Rojbin Çetin, polislerce katledilen Kemal Kurkut gibi fotalar ile de Soylu’yu konuşması boyunca protesto etti.

OLUÇ: HAKARETİ SİZE AYNEN İADE EDİYORUM

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP’nin 6 buçuk milyon seçmenin aileleriyle birlikte 20 milyona yakın insanı temsil ettiğini ifade ederek Soylu’nun şov yaptığını söyledi.

Oluç, “İktidar içi mücadelesini bizlerin üzerinden sürdürerek mevzi kanmaktadır. HDP Kürt  halkı başta olmak üzere Türkiye demokrasi güçlerinin temsil ediyor. Soylu burada  Kürt halkına, Türkiye demokrasi güçlerine bizim üzerimizden ‘haysiyetsiz’ demiştir. 20 milyon kere iade ediyoruz size” dedi.

‘KÜRT DÜŞMANLIĞI YAPIYORSUNUZ’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Oluç konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Biz haysiyet, onur, hakikat demokrasi özgürlük hukuk adalet barış mücadelesi veriyor, demokrasi mücadelesi veriyoruz. Siz ise Kürt düşmanlığı yapıyorsunuz. Kürt halkına hakaret ediyorsunuz.  Siz hukuksuzluk mücadelesi veriyorsunuz, adaletsizlik eşitsizlik sizin işinizdir. Her şeyden bahsettiniz hukuk ve demokrasiden bir tek kelime ile bahsetmediniz. Çünkü siz hukuka, demokrasiye düşmansınız, eşitsizliği, zulmü, Kürt halkının iradesini gasp edilmesini, kayyımların yolsuzluğunu temsil ediyorsunuz. Bu meclis sizin iktidar içi, iktidar bloğu içinde mevzi kazanmak için sürdürdüğünüz  mücadelenin şov alanı değildir. Bu nedenle HDP grubu adına, partisi adına, seçmenleri adına bize yaptığınız bütün hakaretleri, insanlık dışı söylemleri size aynen iade ediyorum, söylediğiniz hiçbir şeyi ciddiye almıyoruz.”

Yorumlar