DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı hakkında 15 yıl hapis cezası istenmesine tepki gösteren HDP MYK, Mızraklı’nın bir “komplo” sonucu tutuklandığını belirterek, iktidarın kayyım atamalarını kamuoyu nezdinde meşru hale getirmeye çalıştığına işaret edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), tutuklanarak yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı hakkında 15 yıl hapis cezası istenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Mızraklı’nın yargı eliyle hazırlanan bir “komplo” sonucu tutuklandığı belirtilerek, “İktidar tarafından kayyım atamasına bahane yapılmak üzere hazırlanan ve tutuklu yargılandığı dosya, 25 Kasım 2019’da Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanmıştır. Yapılan ilk duruşmada mahkeme heyeti dosyayı mütalaa için savcılığa göndermiştir. İddia makamı da 10 Şubat 2020 tarihinde yapılacak olan ikinci duruşmadan önce, alelacele bir mütalaa hazırlamıştır” denildi.

‘KAYYIMLAR MEŞRULAŞTIRILMAK İSTENİYOR’

Açıklamada, Mızraklı hakkında alelacele mütalaanın istenmesinin amacının iktidarın kayyım atamalarını kamuoyu nezdinde meşru hale getirme çabası olarak değerlendirildi. Açıklamada, savcının hukuksuz bir mütalaa hazırladığına dikkat çekilerek, “İktidarın emir eri olarak çalışan savcılık, hazırladığı mütalaada Adnan Selçuk Mızraklı’nın Demokratik Toplum Kongresi, Sarmaşık Yoksullukla Mücadele Derneği ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği üyeliklerini örgüt üyeliği suçu olarak değerlendirmiştir. Bu değerlendirmede ise ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanan ve işini iyi yaparsa kendisine beraat sözü verilen Hicra Berna Ayverdi isimli itirafçının gerçekdışı ve mesnetsiz aykırı beyanlarını dikkate almıştır. Bu kişi tutuklu olduğu cezaevinden de salınmıştır” ifadelerine yer verildi.

‘YARGI MENSUPLARI ANAYASAYI ÇİĞNİYOR’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Örgüt üyeliği suçuna delil olarak gösterilen kurumlardan biri olan DTK, yasalara uygun usul ve esaslara göre kurulmuş, çalışmalarına halen devam eden bir kurumdur. DTK’ye TBMM tarafından, yıllar önce yapılan yeni Anayasa görüşmeleri sürecinde, katkıda bulunmaları için davetiye gönderilmiş ve görüşleri Meclis’te dinlenmiştir. DTK, çeşitli resmi toplantılara davet edilmiş bir kurumdur. Öte yandan Anayasa Mahkemesi’nin defalarca hukuka uygun olarak kurulmuş derneklere yapılan üyeliklerin örgüt üyeliği suçuna gerekçe gösterilemeyeceğine, bunun örgütlenme özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin kararları olmasına rağmen, yargı mensupları hukuku ve Anayasa’yı çiğnemekte ısrar etmektedir.

TUTUKLAMALARLA SİNDİREMEZSİNİZ

Savcılığın mütalaasında, Kürt halkının demokratik ve anayasal hak mücadelesi, ‘sözde Kürt halkının direnişi’ sözleriyle değerlendirilmiştir. Savcılığın sözde olarak nitelendirdiği, Diyarbakır’da yaşayan yüz binlerce yurttaşın iradesidir. Üstelik sadece Diyarbakır’da değil, bu ülkede ve topraklarda yaşayan milyonlarca insanın iradesidir. Savcılık, bu yaklaşımı ile Kürt halkını rencide etmiştir. Adnan Selçuk Mızraklı, 31 Mart seçimlerinde seçilerek iş başına gelmiş bir Büyükşehir Belediye Eşbaşkanıdır. Mızraklı, Saray’ın ve iktidarın tetikçisi yargı ne karar verirse versin, Diyarbakır’ın gerçek belediye başkanıdır. Tutuklama ve cezalarla HDP’li siyasetçiler sindirilemez. Halkın meşru ve demokratik iradesini gasp eden, sandık hukukunu ve adaletini yok sayan, demokratik siyaseti işlevsiz kılan AKP-MHP iktidarı ve ona bağımlı çalışan yargı mensupları mutlaka evrensel hukuk ilkelerine göre yargılanacaklardır. Halkın vicdanında ise bu irade gaspçıları çoktan mahkum edilmişlerdir.”