HDP'den madencilere ziyaret: 3 gündür betonda bekletiliyoruz

HDP'li milletvekilleri ve Ankara İl Eş Başkanları, kent girişinde bekletilen maden işçilerini ziyaret etti

Güncel 07.07.2021 - 15:27 07.07.2021 - 15:27

Manisa’nın Soma ilçesinde Uyar Maden tarafından 8 yıldır tazminatları ödenmeyen madenciler, üyesi oldukları Bağımsız Maden-İş ile birlikte yürüdükleri Ankara’nın girişinde bekletiliyor. Polis tarafından kente girişi engellenen madenciler, bekletilmelerinin 3’üncü gününde açıklama yaptı. Açıklamada, 880 işçinin hakkının verilmesi gerektiği belirtilerek, “Yüzlerce arkadaşımız, Soma için ikinci tasarıyı da çıkartsanız biz yine de mağduruz” dedi.

'3 GÜNDÜR BETONDA BEKLETİLİYORUZ'

Tüm resmi makamların verdikleri sözleri aylardır tutmadığına dikkati çekilen açıklamada, “3 gündür betonda bekletiliyoruz, söz verenlere sözümüz olsun, kararlıyız, çözüm almadan asla geri dönmeyeceğiz. Mustafa Elitaş bizi 1 aydır dosya elinde olduğu halde oyalıyor. Eğer biz bu yolda yürümeseydik bizim tazminatlarımız tamamen kalacakmış. Biz bu yürüyüşü yaptık, burada davul zurna ile oynayarak gideceğiz” denildi. 

HDP’DEN ZİYARET 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri ve İl Eşbaşkanları da madencileri ziyaret etti. Ziyarette konuşan İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, “Biz biliyoruz ki maalesef işçiden alın teri dökenden yana değiller patrondan yanalar. Sürekli patronu koruyorlar, böyle olunca da işçinin hakları da maalesef ödenmiyor. Kolay kazanılmıyor bu alın teri. Madenin altında çalışmak nasıl bir şey önce kendileri gidip baksınlar. Orada ölümle karşı karşıya kalarak çalışmak nasıl bir şey önce kendileri baksınlar yapabiliyorlar mı? Ama yapamazlar, takım elbiseleri kirlenir onları oraya girerlerse. Umuyoruz ki çözüm olur. Biz HDP olarak İşçinin haklının hakkını savunuyoruz. Emeğinize ve yüreğinize sağlık” diye konuştu. 

Madencilerin bugün Meclis’te bulunan siyasi partileri ziyaret etmesi bekleniyor. 

Kaynak: MA  

Yorumlar

Patreon Destek Olma

Online Otobüs Bileti Al