İsrail devletinin kuruluşunu ilan ettiği 14 Mayıs 1948 tarihini takip eden gün olan 15 Mayıs; Filistinliler açısından felaket olarak görülüyor ve  İsrail'in kuruluşunun ardından gelen katliam ve işgallerin Nakba Günü'nde sembolleşiyor.

Nakba Günü'nde HDP tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Filistin’e dair saldırı politikasının devam ettiği ve buna karşı Filistin halkının mücadelesinin sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “Filistin halkına olduğu kadar, başta Araplar olmak üzere diğer tüm bölge halklarının mücadelelerine karşı sınırsız şiddet, işgal ve savaş saldırıları onlarca yıldır sürüyor. Filistin-İsrail arasındaki çözümsüzlük giderek daha fazla derinleşiyor” denildi.

AKP’NİN İSRAİL İLE İLİŞKİLERİ

Açıklamada, İsrail hükümetlerinin yeni yerleşim alanlarını inşaya açarak, Filistinlileri evlerinden etmeye devam ettiği belirtildi.

AKP’nin tüm bunlara rağmen İsrail ile askeri, siyasi ve ekonomik anlaşmalar yapmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, “İkiyüzlü dış siyaset politikasını Filistin meselesinde de sürdürüyor, her geçen gün İsrail ile yaptığı ticaret hacmini artırmaya dönük hamleler yapıyor. Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşmesi sonrası birlikte çalışmaya devam edeceklerinin basına yansıması bunun son örneğidir” ifadeleri kullanıldı.

CENAZEYE SALDIRI

İsrail askerlerinin Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’yi katlettiği, cenazesine saldırdığını hatırlatılan açıklamada, “İsrail güçlerinin görüntüleri ile sürgünde hayatını kaybeden, dün Dersim’de memleketinde defnedilmek istenen siyasetçi Aysel Doğan’ın cenazesine yapılan saldırı görüntüleri; her iki devletin izlediği politikaların ne kadar aynı olduğunu gözler önüne serdi” ifadeleri kullanıldı.

"İKİ YÜZLÜ POLİTİKALARA SON VERİN"

Türkiye-İsrail ticareti durdurulması gerektiği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: "İkili ilişkiler gözden geçirilmeli ve bu iki yüzlü politikalara son verilmelidir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası toplum Filistin’de yaşanan zulmün son bulması için acil rol ve sorumluluk almalıdır. Yeni Nakba anlamına gelen ‘Yüzyılın Projesi’ne geçit verilmemelidir. Filistin sorunu ancak demokratik yöntemlerle ve onurlu bir barışla çözülür. Filistin ve tüm Ortadoğu halklarına dayatılan ulus-devlet anlayışının tekçi, katliamcı politikalarını reddediyoruz. Çözüm; halklar ve inançların özgür ve eşit koşullarda yaşayacağı, ortak yaşam modelleri ile mümkündür."