HDP, artan mazot ve gübre fiyatlarının ardından çiftçilerin zor durumda kaldığını ve üretimden uzaklaştığını belirterek kanun teklifi hazırladı.

HDP'nin Ekonomi Komisyonu üyeleri Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü tarafından hazırlanan kanun teklifinde çiftçilerin gübre ve mazot giderlerinin yarısının kamu bütçesinden karşılanması talep edildi.

‘BUĞDAY İTHAL EDEMEME RİSKİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısıyla hazırladıkları kanun teklifine ve Türkiye’nin tarımsal üretimde karşı karşıya olduğu risklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti'nin yanlış ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye’nin dışa bağımlı bir ülke olduğunu belirten Paylan, “Şu anda buğdayda kendi kendine yetebilen bir ülke değiliz. Milyonlarca ton buğdayı ithal ediyoruz. Buğday ithalatının da yüzde 90’ını şu anda savaş halinde olan Rusya ve Ukrayna’dan gerçekleştiriyoruz. Bu yıl buğday ithal edememe riski ile karşı karşıyayız” dedi.

Buğdayın uluslararası piyasalardaki fiyatının dolar bazında iki katına çıktığını belirten Paylan, “Toprak Mahsulleri Ofisi 1 ton buğday ithal etmeye kalksa, geçen yıl 4-5 bin liraya ithal edilen buğday, bu yıl 10 bin liraya dahi buğdayı ithal edilemeyecek durumda” diye konuştu.

Buğday ithal edilememesi durumunda bir çuval unun 700-800 liraya yükseleceğini söyleyen Paylan, ekmek fiyatının 6-7 liraya yükselme riski ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

Paylan’ın çiftçilerin sorunlarına ve ekonomik krize dair de konuştuğu açıklamasından önce çıkan başlıklar şu şekilde oldu:

‘ÇİFTÇİ TARLASINA GÜBRE ATAMIYOR, TRAKTÖRÜNÜ SÜREMİYOR’

Şu anda ülkemiz dışa bağımlı ve bu dışa bağımlılığı sona erdirmek durumundayız. Bu durumdayken Tarım Bakanı ne yapıyor? Vallahi hiçbir şey yapmıyor. Ülkemizde milyonlarca hektar arazi ekilmeyi bekliyor ancak o araziler ekilemiyor. Çünkü gübre fiyatları geçtiğimiz yıla göre 3-4 kat yükseldi. Çiftçi tarlasına kışın gübre atamadı, şimdi baharda gübre atması gerekiyor. Gübre atmazsa buğday başak tutamıyor. Yani ekmeklik buğdayımız oluşamıyor. İkinci sebepse çiftçinin temel girdilerinden olan mazotun fiyatı 1 yılda yüzde 160 yükselmiş durumda. Geçen yıl 6 lira olan mazot şu anda 17 liraya hatta bu gece gelecek zamlarla 18 liraya yükselecek.

‘ÇİFTÇİNİN MAZOT VE GÜBRE MALİYETLERİNİN YARISINI KAMU BÜTÇESİNDEN KARŞILAYALIM’

Şu durumda buğdayı yeterli miktarda ithal edemeyeceğiz, çiftçi de yeterince ekemedi ne olacak? Bir buğday krizi, bir ekmek krizi riski ile karşı karşıyayız. İktidar bu aymazlıktan derhal vazgeçmeli ama geçmiyor, gerekli tedbirleri almıyor. Meclis’in sorumluluk alması lazım. Biz bir yasa teklifi hazırladık ve diyoruz ki; çiftçinin mazot ve gübre maliyetlerinin yarısını kamu bütçesinden karşılayalım diyoruz. Bir çiftçi şu anda tarlasına gübre atamıyorsa, gübre fiyatları 2 bin liradan 9-10 bin liraya çıktıysa, bu maliyetin yarısını kamu bütçesinden karşılamamız lazım.

‘SARAYIN İSRAFINI KESSEK ÇİFTÇİLERE DESTEK SAĞLAYABİLİRİZ’

Bir varlık ve yokluk meselesi ile karşı karşıyayız. Yurttaşlarımız 2. Dünya Savaşı’ndan beri böylesi bir buğday krizi görmediler. Pahalılık vardı ama bir buğday krizi ile karşı karşıya kalmadık. 2. Dünya Savaşı’ndan 70 yıl sonra, AK Parti iktidarıyla yeni bir buğday krizi riskiyle karşı karşıyayız. İthal edemiyorsak, çiftçiye gerekli desteği verip tarlasını ekmesini, kendi kendine yeter bir ülke olmamızı sağlamalıyız. İktidara ve tüm siyasi partilere bir kez daha çağrı yapıyorum: Gelin, çiftçinin mazot ve gübre maliyetlerinin yarısını karşılayalım. İktidar kaynak nerede diyecek. Kaynak bütçede. Saray’ın israflarını, yandaş müteahhitlere akan kaynakları kessek emin olun tüm çiftçilerimize bu desteği sağlayabiliriz.

‘CUMHURBAŞKANI’NA PAZARA ÇIKMASINI ÖNERİYORUM’

Cumhurbaşkanı’na çarşıya pazara çıkmasını tavsiye ediyorum. AK Partili vekiller bizlere kulislerde Cumhurbaşkanı’na dair sitemlerde bulunuyorlar. AK Partili milletvekilleri biz çarşıya pazara çıkamıyoruz, yüzümüz yok diyorlar. Çarşıya pazara çıkıyoruz yuhalanıyoruz diyorlar. Erdoğan, milletvekillerinde çarşıya pazara çıkacak yüz bırakmadı. Cumhurbaşkanı’na korumasız, ayarlanmamış bir ziyaretle, çarşıya pazara çıkmasını tavsiye ediyorum.”