Selahattin Demirtaş’tan Erdoğan’ın 'idam' mesajına yanıt

Erdoğan, Kocaeli'de Demirtaş'ı idam ettirebileceğini ima etti

Selahattin Demirtaş’tan Erdoğan’ın 'idam' mesajına yanıt

HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik açıklamasına yanıt verdi.

Erdoğan’ın “Parlamento bunlarla ilgili kararı bana göndermiş olsaydı, ben bunu çoktan onaylardım” açıklamasına yanıt veren Demirtaş, “Erdoğan seçilirse beni idam ettireceğini söylüyor. 2018 Türkiye’sinde bir Cumhurbaşkanı adayının seçmene vaadine bakar mısınız? Ben canımı, halkımızın uğruna bin defa kurban ederim. Tek bir adım da geri atmam” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kocaeli'de  HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'a yönelik “idam” sloganlarının ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Selahattin Demirtaş'la ilgili “Şu anda tutulu mu bu adam, tutuklu, bitti. Bir an önce adalet kararını vermesi lazım aslında. Çünkü bu kadar insanın ölümüne neden olan birisini önce o ölenlerin ailelerine sormak lazım ‘ne düşünüyorsunuz?' Yasin Börü'nün annesine sormak lazım ‘ne diyorsunuz?' Yoksa bunların sırtında tabi maalesef küfe yok” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından miting alanından “idam” sloganları yükseldi. Erdoğan, “idam” sloganları üzerine “Parlamento, dedim ya size daha önce, parlamento bunlarla ilgili kararı bana göndermiş olsaydı, ben bunu çoktan onaylardım” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 08:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet zakir öztürk
mehmet zakir öztürk - 2 yıl Önce

sayin cümhur başkanımız recep tayip erdoğanın acaba kocaelideki seçım pırapoğanında demışmi selatin demırtaşi gerekırse iğdam edeceyım ben şağsen inanamiyorum cümhur başkanın buyle bir kelimeye süyliyeceyıni eyer doğruysa türkiyenın altına dınamet koymakdır türkiyeyi sadamın zamanındakine nasıl tolgaya getırenler dıpki sadama silah verıp iranla savaştırdılar sora kürtleri katıl etırdıler ensonda küvete soktular başına ne geldise türkiyede aynisıni yaparlar çok tehlikeli bir uyundur sonu hayır ola

İbrahim YILDIRIM
İbrahim YILDIRIM @mehmet zakir öztürk - 2 yıl Önce

Biz, 80 milyon güzel insan, bu kadar düşük kalitede bir şahsiyet tarafından yönetilmeyi nasıl hak ettik? Çünkü iyi kötü sorgulamadan her icraatını, her söylemini alkışladık,şımarttık. Kendini Türkiye'nin führeri, Osmanlı'nın padişahı gibi görmesine yol açtık. Neden, çünkü büyüklerimiz bize ve biz de geleceğin yöneticisi olacak nesillere, yani çocuklarımıza sorgulamayı eleştirmeyi, tartışmayı ve farklı fikirlerden beslenip en doğruya yönlenmeyi değil de, haklı bile olsak, karşı çıkmamayı, ortama uymayı, çobanına boyun eğmeyi, ağrımayan başını ağrıtmamayı tembihledik güce ve güçlüye biat etmeye, yönetilmeye, sürüden biri olmaya kodlanmış nesiller yetiştirdik. Evde okulda, fabrikalarda, kışlalarda ve hayatın her alanında.... Hala da aynı kültürle biatçılar yetiştirmeye devam ediyoruz. Evde, uysal çocukları seviyoruz, diklenenleri değil, okulda verilen bilgileri iyi ezberleyenleri benimsiyoruz, farklı fikirleri tartışmak isteyenleri değil. Kışlada ilk öğretilen şey, "mantığını nizamiye kapısında bırak, çıkarken alırsın yine" klişesidir v.b.
Bu kadar itaatkar, pasif, etkisiz- yetkisiz bir hayatı benimsedikten sonra da, Tayyip'i sorgulayan, alkışlamayıp tenkit eden herkesi, biat ettiğimiz sesin yönlendirmesi ile kolayca bölücü, din düşmanı, terörist yaftalarıyla suçlayabiliyoruz. Akil insanın, uygar insanın, sürünün bir ferdi değil de birey olmayı başaran insanın alıcıları her sese açıktır ve herkesin doğrularından beslenir. Her şart altında kendi muhakeme gücünü işletir ve dpğruyu eğriden ayırabilir.
Bizim toplumun muhakeme sistemi kullanılmaya kullanılmaya paslanmış durumda. Özelikle son 15-16 senedir bu böyle.Sistemi harekete geçirebilecek potansiyeli olan tüm ustalar da "gölge etmesinler" diye ya dört duvar arasında ya da açık cezaevine dönüştürülmüş coğrafyamızda tecrit altında, kendini paralayarak sesini duyurmaya çalışıyor. Tabi biz de onların idamını tartışıyoruz...
Ne acı bir tablo... Fikri, irfanı hür yetişecek olan torunlarımız bunun hesabını bize de soracak. O zaman bir şey yapmamış olduğumuzdan CANIMIZ ÇOK DAHA FAZLA YANACAK...

Okan
Okan - 2 yıl Önce

Parlamento emrinde değil mi?

SIRADAKİ HABER