Oluç, gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP İstanbul İl Başkanlığı'nda basın açıklaması yapan Oluç, akademisyenlere yönelik gözaltıları kınadı.

İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde yaşanan tartışmalara da değinen Oluç, "Biz Süleyman Soylu’nun tehditlerine pabuç bırakacak bir parti, milletvekilleri, parti yöneticileri değiliz. Bizim milletvekilimiz Ebru Günay’a “görürsün sen” dedi. Neyi göstereceksiniz? Siz atanmış bir bakan olarak seçilmiş bir vekili nasıl tehdit edersiniz? Biz bu tarzı biliyoruz. Vesayet rejimlerinde atanmışlar, seçilmişleri tehdit eder. Şimdi gene bir vesayet rejimi yaşanıyor, atanmış bakan, seçilmiş vekilimizi tehdit ediyor" diye konuştu

Saruhan Oluç'un açıklamalarından satır başları şöyle:

Bu sabah saat 6'da İstanbul’da gene hukuk dışı bir operasyon gerçekleşti. Aralarında Profesör Betül Tanbay’ın, Profesör Turgut Tarhanlı’nın, Çiğdem Mater’in de bulunduğu 13 kişi, akademisyenler ve kültür alanında çalışan çeşitli insanlar gözaltına alındı. Betül Tanbay uluslararası bir matematik profesörüdür. Yıllardan beri çok önemli araştırmalara imza atmıştır. Turgut Tarhanlı, hepimizin bildiği ve tanıdığı Türkiye’nin en önemli insan hakları hukukçularındandır. İnsan Hakları Vakfı'nun kurucularındandır. Bilgi Üniversitesi'nde dekanlık yapmıştır. Türkiye’de insan hakları hukuku, anayasa, hukuk dendiği zaman başvurulan hocalarımızdan biridir. Bu arkadaşlarımız son derece hukuksuz şekilde gözaltına alındılar. 

Savcılığın yaptığı açıklama da hukuk adına, insan hakları adına, adalet adına insan gülsün mü ağlasın mı bilemeyeceği bir durum oluşturuyor. Kendilerine yöneltilen suçlamaların önemli bir kısmı, savcılığın yaptığı açıklamadan gördüğümüz kadarıyla, Gezi Direnişi'ni organize etmek. 

GEZİ YÜZBİNLERİN DİRENİŞİYDİ

Bu ülkedeki siyasetçiler Gezi Direnişi'ni, nasıl gerçekleştiğini anlamadı. Savcılık da anlamadı. Anlamalarını da beklemezdik. Gezi Direnişi, yüzbinlerce insanın yerel demokrasi konusunda verdiği en önemli mesajlardan biriydi. İnsanlar, “Bana sormadan benim parkımı yıkamazsın, benim yerelim hakkında ben karar veririm, ben karar vermek istiyorum” dediler. Yüzbinlerce insan Gezi'de bir direniş gerçekleştirdiler. Türkiye ve dünya mücadeleler tarihine çok önemli bir mücadele armağan edilmiş oldu. 

Böyle bir direnişi Turgut Tarhanlı’nın, Betül Tanbay’ın’ ya da Osman Kavala’nın organize ettiğini düşünmek... İnsan belki der ki, “keşke organize etmiş olsaydım, bu kadar büyük bir direnişi“. O direniş yüzbinlerin ortak organizasyonu, inisiyatifi, iradesi ile gerçekleşti ve Türkiye tarihine çok önemli bir not olarak düşüldü. Umarız bugün gözaltına alınan arkadaşlarımız ve 1 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala, bir an evvel serbest bırakılırlar. Büyük bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Uluslararası alanda da bunun çok büyük bir ses getireceğini bir kez daha söylemiş olalım. 

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ SOYLU TARAFINDAN PROVOKE EDİLDİ

Meclis’te Plan Bütçe Komisyonu'nda bütçe çalışmaları sürüyor. Bugüne kadar 9 bakanlığın bütçesi tartışıldı. Bakanlar geldiler, milletvekillerinin görüşlerini ve eleştirilerini dinlediler. Kimi sorulara ve eleştirilere cevaplar verdiler. Zaman zaman gerilimli tartışmalar olsa da 9 bakanlığın bütçesi siyasi kriterlere uygun bir şekilde değerlendirildi, ta ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Meclis'e gelene kadar. Tablo tamamen değişti. İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmeleri bu bakan tarafından büyük ölçüde provoke edildi, gerçek görüşmeler yapılamaz hale getirildi. 

İçişleri Bakanı yüzlerce korumasıyla Meclis’e geldi. Kimden korkuyor bu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu? Yüzlerce korumasıyla gelerek Meclis ortamını terörize ediyor, şov yapıyor? Neden insanların, vekillerin arasına rahatça giremiyor? Demek ki, yaptıklarını rahatça savunabileceğini, insanların gözüne bakarak savunabileceğini düşünmüyor, bu yüzden bu önlemleri alıyor. 

Bu kişi AKP geleneksel kadrolarından, kademelerinden gelen bir kişi değildir. Bu kişi devletin geleneksel kadrolarından, kademelerinden gelen bir kişi de değildir. Süleyman Soylıu, siyaseten köksüz bir kişidir. İngilizce deyimiyle “embedded”, yani iktidara iliştirilmiş bir kişidir. Böyle bir kişinin gelip de Milletin Meclisi'nde, halkın vekillerine tehditler savurması, Plan Bütçe Komisyonu'ndaki toplantıyı provoke etmesi asla kabul edilemez. 

SOYLU DEVLET İÇİNDE DEVLET HALİNE GELMİŞTİR

Bu kişi yaptığı çalışmalarla adeta devlet içinde devlet haline gelmiştir. Geçmişin derin devlet kadrolarınca büyük bir heyecanla destekllenen, ayakta tutulan bir kişidir. Devlet içinde devlet haline gelmesi, onu bu göreve getirenler için de önümüzdeki günlerde büyük bir sorun teşkil edecektir, söylemiş olalım. 

Bu kişi hukuk takmaz, insan haklarını bilmez. Bu kişi uluslararası demokratik sözleşmeleri anlamaz. Öyle bir kişidir. Yaptığı açıklamalara, konuştuğu sözlere bakın, 3 cümleyi bir araya getiremez, ama toplantıları terörize etmekte, provoke etmekte üstüne yoktur. 

Biz Süleyman Soylu’nun tehditlerine pabuç bırakacak bir parti, milletvekilleri, parti yöneticileri değiliz. Bizim milletvekilimiz Ebru Günay’a “görürsün sen” dedi. Neyi göstereceksiniz? Siz atanmış bir bakan olarak seçilmiş bir vekili nasıl tehdit edersiniz? Biz bu tarzı biliyoruz. Vesayet rejimlerinde atanmışlar, seçilmişleri tehdit eder. Şimdi gene bir vesayet rejimi yaşanıyor, atanmış bakan, seçilmiş vekilimizi tehdit ediyor. 

VEKİLLERİMİZE DÖNÜK HERHANGİ BİR OLUMSUZLUĞUN SORUMLUSU SOYLU'DUR

Ne göstereceksiniz vekilimize? Eş Genel Başkanlarımızı, milletvekillerimizi, belediye eşbaşkanlarımızı, yöneticilerimizi tutukladınız. Yargılıyorsunuz, fezlekeler düzenliyorsunuz... Hukuksuz gözaltı, tutuklamalar yapıyorsunuz. Biz bunların hepsini gördük, daha ne göstereceksiniz? Bakın, kayıtlara geçsin diye söylüyorum: 

Bugün itibariyle Eş Genel Başkanlarımıza, milletvekillerimize, parti yöneticilerimize dönük yaşanacak herhangi bir olumsuzluğun  müsebibi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dur. Kendisini destekleyen, çeşitli organize işlerde kullanılan devlet kadrosu dışındaki insanları harekete geçirme kapasitesine sahiptir. Bugün itibariyle herhangi bir vekilimize, Eş Genel Başkanlarımıza, parti yöneticilerimize yönelecek herhangi bir olumsuzluğun sorumlusu siyasi olarak da hukuki olarak da Süleyman Soylu’dur. 

Soylu, Plan Bütçe Komisyonu'ndaki olayı neden çıkardı? Birinci konu hak ihlalleri, insan hakları ihlallerinin tartışılmasını engellemek için çıkardı. İHD Diyarbakır Şubesi'nin son raporlarına baktığımızda, 2018 yılında 5891 insan hakkı ihlali olduğu görülüyor. Kürt illerinde. Ağırlıklı olarak düşünce, ifade, örgütlenme özgürlüğü ihlalleri. Bu kadar kısa bir sürede. 2018’in ilk 6 ayında. Geriye gitmiyoruz. Bu insan hakları ihlallerini layıkıyla tartışmayalım diye o toplantı provoke edildi. 

Sadece bu değil, bakanlık bütçesi büyük oranda artırıldı. Örneğin öğrenci bursları yüzde 6, İçişleri Bakanlığı bütçesi yüzde 21 buçuk artırıldı. Tarım destekleme oranları yüzde 16, İçişleri Bakanlığı bütçesi yüzde 21 buçuk artırıldı. Türkiye sosyal alanlarda değil güvenlik alanlarında, silahlanma, savaş alanında bütçe artırıyor. Bu bütçenin bu oranlarda artırılması, iktidarın savaş harcamalarını artırarak ülkeyi yönetmek istediğinin net işaretidir. 

Böyle bir bütçeyi yöneten bir İçişleri Bakanı ile karşı karşıyayız. İnsan haklarını önceleyen, ihlallerin üzerine giden bir İçişleri Bakanı yok. Cumartesi Anneleri ortada. Yıllardır barışçıl bir eylem sürdüren anneleri Galatasaray Meydanı’na sokmayan, binlerce polisi harekete geçiren bir İçişleri Bakanı bu. Cumartesi Anneleri adalet arıyor; Cumartesi Anneleri bir vicdan hareketidir. Onlar yakınlarının kemiklerini arıyor, “nasıl oldu da gözaltında kaybedildiler” diye soruyorlar. Siz bunu soran insanlara şiddet uyguluyorsunuz. Bunları tartışmamak için Plan Bütçe Komisyonu'nu provoke etti. 

KAYYIM ATANAN BELEDİYELERDEKİ YOLSUZLUKLARIN HADDİ HESABI YOK

Sayıştay raporları ortaya çıktı. Biz söylüyorduk, Kürt illerinde kayyumların yolsuzluk ve usulsüzlük yaptığını, kendi ailelerine ve yandaşlarına halkın mallarını peşkeş çektiklerini anlatıyorduk. 

Gözden kaçırmayın

Ahmet Şık, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili sözleri için özür diledi Ahmet Şık, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili sözleri için özür diledi

Kayyum atanan 95 belediyeye baktığımızda, bu coğrafyada 6 milyon 300 bin yurttaş yaşadığını görürsünüz. Bir de Ankara, İstanbul gibi belediyelerde zorla istifa ettirilen belediye başkanları var. Bunları da ekleyince Türkiye’nin yüzde 40’a yakını kayyumlar tarafından ya da atanan belediye başkanları tarafından yönetiliyor. Sayıştay raporlarında özellikle Kürt illerinde atanan kayyumların yaptığı usulsüzlük ve yolsuzluklar yer aldı. Görüldü ki, kayyum atanan belediyelerdeki yolsuzlukların, usulsüzlüklerin haddi hesabı yok. 

Kayyumların yolsuzlukları Sayıştay raporlarında çok açık ortada. Bu yolsuzlukların hesabı sorulmasın diye Süleyman Soylu Plan ve Bütçe Komisyonu’nu provoke etti. 

Yine Sayıştay raporlarında deniyor ki, “İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün parasal harcamaları mevzuata aykırıdır”. Sayıştay, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde operasyon tazminatının bütün personeli kapsamasını yasaya aykırı buluyor. Bunun gibi bir çok mevzuata aykırılık var. Bakın milyarlarca liradan bahsediyoruz. Bu raporlardaki usulsüzlüklerin ve mevzuata aykırılıkların da tartışılmasını engellemek için olay çıkardı İçişleri Bakanı Soylu. 

Bunların üstü örtülemez. Bugün olay çıkartıp komisyonda konuşulmasını engellersiniz, ama yarın Meclis’te, öbürsü gün uluslararası arenada konuşulur, gizlenemez belgeler ve bilgilerdir. Bunları tartışmaya devam edeceğiz elbette. 

SOYLU'NUN TEHDİTLERİNE PAPUÇ BIRAKMAYACAĞIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, siyasi olarak köksüz kişiliğiyle, hangi partilimizi tehdit ederse etsin, biz bu tehditlere pabuç bırakmayacağız, demokratik siyaset alanındaki kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz. Kayyumun atandığı bütün belediyeleri 31 Mart’ta geri alacağız. Aynı zamanda 2014’te kazanamadığımız yerleri de kazanacağız. Batıda da büyük metropollerde AKP belediyelerini gerileteceğiz, durduracağız. 

Dün Plan Bütçe Komisyonu'nda siyasi edebe uygun davranmayan, demokratik politik kültürden nasibini zerre kadar almamış olan Soylu bir cümle sarf etti, televizyonlarda da duymuşsunuzdur. Birine cevap verirken, “Başlarım senin bakanına” dedi. Çok ayıpladık bu cümleyi de doğrusu, öyle diyim.