Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul'un 13 ilçesinde gösterdiği belediye meclis üyeleri ve belediye eş başkan adaylarını tanıttı.

Tanıtım toplantısında konuşan HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, 'Batıda AKP-MHP faşist blokuna karşı demokrasiye inanan kim varsa oylarımızı onlara vereceğiz. Binali Yıldırım'a İstanbul'da kazandırtmayacağız' dedi.

'İSTANBUL'U HARAMİLERDEN KURTARACAĞIZ'

Programın açılış konuşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir, "Kürt coğrafyasında halkın iradesinin yok sayıldığı, iradesine el konulduğu, belediyelerine kayyum atıldığı belediyeleri tekrardan alacağız ve orada halkımızın iradesinin yeniden hayat bulmasını sağlayacağız. Batıda ise, AKP-MHP şer ittifakının geriletilmesi ve yenilgiye uğratılması için elimizden geleni yapacağız. Stratejimizi bunun üzerinden kurduk. İstanbul gibi büyük bir kent 17 yıldır AKP tarafından yönetiliyor. İki bıyıklı yan yana gelmiş; 'İstanbul bizim için bir aşk hikayesidir' diyor. Bu aşkın bittiğini, aslında karşılıklı bir aşk olmadığını onlara çok net bir şekilde anlatmak gerekiyor. Bunlara dur demek için 'Bekle bizi İstanbul' diyoruz. Sizi haramilerden kurtaracağız" şeklinde konuştu.

'BADEM BIYIKLI HIRSIZ OLACAĞIMIZA, KOMÜNİST SAKALLI OLALIM'

HDP İl Eş Başkanı Cengiz Çiçek ise, İçişleri Bakanı'nın HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli'ye yönelik 'komünist sakallı' sözlerine "İstanbul'da bir hırsızlık hikayesi, bir de komünist sakallılar var. Bizler badem bıyıklı hırsızlar olacağımıza komünist sakallı bireyler olalım" diyerek yanıt verdi. Çiçek, "HDP'nin bugün her zamankinden daha fazla hedef tahtasına konulduğunu hep birlikte görüyoruz. Bizler bir oyun kurmak zorundayız. Bizler bu haramilere gerçekten bu memleketi dar etmek zorundayız. Bu halka söz verdik. Bu ceberut iktidarı yok edeceğiz" dedi.

LEYLA GÜVEN'DEN MESAJ

Ardından 119 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven'in kadınlara gönderdiği 8 Mart mesajı salondakilere dinletildi. Güven, mesajında kadınlara '8 Mart güzel günlerin habercisi' sözleriyle seslendi.

'KAYYIMLAR HER ŞEYİ YAKIP YIKTI, BELEDİYELERİMİZ GERİ ALACAĞIZ'

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç ise 31 Mart seçimlerinin kendileri açısından yerel seçimlerden öte bir demokrasi seçimi olduğunu vurguladı.

Oluç, şöyle konuştu:

"Çünkü bölgede bütün belediyemize kayyım atandı. O belediyelerde yapılan hırsızlıklar, yolsuzluklar kendi Sayıştay raporlarına dahi yansıdı. Yargılanan kayyım var mı? Hayır. Çünkü onlar devletin kayyımı. O kayyımlar Kürtlerin her şeyini yaktılar, yıktılar. Biz bunun cevabını 31 Mart'ta vereceğiz. Bütün belediyelerimizi geri alacağız. Bunun üzerine ek belediyeler de alacağız. O kayyımları Ankara'ya geri göndereceğiz. Seçimler batı metropolleri için de bir demokrasi referandumudur. Çünkü AKP-MHP faşist ittifakı herkese ağır saldırılarda bulunuyor. Kendilerine yönelik her şeyi suç sayıyorlar. Bütün demokrasi güçlerinin buna cevap vermesi gerekir."

'O BİNALİ YILDIRIM'A KAZANDIRTMAYACAĞIZ'

AKP'nin bütün seçim kampanyasını HDP üzerine kurduğunu dile getiren Oluç, "Doktor bunlara üç öğün HDP'yi ağzınıza alın demiş" dedi.

Parti olarak hiçbir yerde oylarını ziyan etmeyeceklerini vurgulayan Oluç, "Batıda AKP-MHP faşist blokuna karşı demokrasiye inanan kim varsa, oylarımızı onlara vereceğiz. Bunlar istiyordu ki biz çıkalım oylarımızı alalım, onlar da kazanıp gitsin. Biz o Binali Yıldırım'a İstanbul'da kazandırmayacağız. Adana'da, Ankara'da, İzmir'de, Mersin'de her yerde kaybettireceğiz. Bu ülkenin beka sorunu yok. AKP-MHP'nin beka sorunu var. Siz iktidardan indiğinizde ülke bölünmeyecek, tam tersine bayram olacak bayram. Siz gidicisiniz buradaki halklar hancıdır, kalıcıdır" şeklinde konuştu.

'AKP VE MHP'NİN BARIŞ ORTAMINDA YAŞAMA ŞANSI YOK'

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi talebiyle açlık grevinde bulunan Leyla Güven'i "Özgürlüğümüz için bedenini mum yapanlara selam olsun. Direnenlere selam olsun" sözleriyle selamladı.

Öcalan üzerinde bu kadar ağır tecrit uygulanmasının bir nedeni olduğunu ifade eden Koçyiğit, "Bu iktidar aslından Türkiye halklarının bir arada yaşama isteklerine karşı olduğunu görüyoruz. Çözüm sürecinde hiç kimsenin burnu kanamadı. Herkes barışa inandı, herkes barış umudunu sahiplendi. İşte o barış döneminde HDP ciddi bir ivme yakaladı. Halklar da bu sese kulak kabarttı. İktidar ise burada ciddi bir erime yaşadı. Baktılar ki kaybediyorlar, yeniden savaş başladılar. İşte tecrit de bu yüzden başladı. Çünkü barış ortamında AKP-MHP'nin yaşama şansı yok. Bunun için sürekli olarak savaş diyorlar" diye konuştu.

Konuşmaların ardından İstanbul'da gösterilecek belediye eş başkanları ve meclis üyeleri tanıtıldı.

Kaynak:Mezopotamya Ajansı