HDP: Son iki günde 143 kişi gözaltına alındı

"Partimize ve demokratik kurumlara yönelik bu gözaltı furyasının hukukla açıklanabilir hiçbir yanı yoktur"

Güncel 13.02.2021 - 17:30 13.02.2021 - 17:30

Son iki günde İstanbul, Adana, Bursa, Kocaeli ve Antep başta olmak üzere birçok kentte çoğunluğu gençlerden oluşan en az 143 kişi gözaltına alındı.

HDP'den yapılan açıklamada, gözaltına alınan sivil siyasetçilerin, aktivistlerin iktidara yakın medya kuruluşları tarafından “21 terörist gözaltına alındı” şeklinde hedef gösterildiği ifade edildi.

HDP'nin açıklamasında şöyle denildi:

"Ancak burada tek bir gerçek vardır: AKP/MHP iktidar blokunun yaşadığı korkuyu ve sıkışmışlığını faşizan yöntemlerle başta HDP’li siyasetçiler olmak üzere öğrenciler, gazeteciler, aktivistler ve demokratik siyasetin temsilcisi olan diğer kurum ve kişilere yönelik sindirme politikaları, gözaltılar ve saldırılarla gizlemeye çalışmaktadır. Partimize ve demokratik kurumlara yönelik bu gözaltı furyasının hukukla açıklanabilir hiçbir yanı yoktur.

Antep’te gözaltına alınanlar arasında 2 avukat arkadaşımız da bulunmaktadır. Savunma hakkına ve savunmanlara yönelik saldırılar gün geçtikçe artarak devam etmektedir. AKP-MHP iktidarına muhalif avukatlar mesleki faaliyetleri nedeniyle her türlü saldırıya maruz kalmakta, gözaltına alınmakta ve tutuklanmaktadır. İktidar, avukatların hak ve özgürlükler savunusunu, kendi çıkarlarına ve varlığına yönelik bir tehdit olarak algılamaktadır.

Adalet arayışçısı meslektaşlarımıza, öğrencilere, gazetecilere, siyasetçilere baskı ve zorla geri adım attırabileceğini düşünen iktidar ve küçük ortağı kaybedecektir. Savunma hakkı ve demokrasi talebine dönük bu hukuksuz saldırılar durdurulmalı, gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır! "

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@