HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Reyhanlı Katliamı’nın 8. yıldönümünde yazılı açıklamada bulundu.

Hatimoğlulları, “8. yıldönümünde Reyhanlı katliamını kınıyor, katliamda yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. 53 canın katledildiği 155 kişinin yaralandığı bu acıyı unutmadık ve unutmayacağız’’ ifadelerini kullandı.

'AKP’NİN HALKA ÖDETTİĞİ BEDELDİR'

Reyhanlı katliamını, iktidarın dış siyasette izlediği savaş politikasının bölge halklarına ödettiği bedellerden biri olarak tanımlayan Hatimoğulları, “Adeta senaryosu sahneye konulmuş bir katliam yaşandı. Bölgede yaşayan halklar birbirine düşürülmeye çalışıldı. Katliamın Arap Alevileri tarafından gerçekleştirildiği havuz medyaya servis edilirken; dönemin Başbakanı Erdoğan '53 Sünni vatandaşımız katledildi' diyebildi. Sünni-Alevi çatışması hedeflenerek, bunun Suriye savaşının bir parçası haline getirilmek istendiği ortadaydı. Bu provokasyona en iyi yanıtı; Hatay’da yaşayan tüm halklar ve inanç temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri halklarla birlikte ortak duyarlılık içinde verdi’’ ifadelerini kullandı.

'FAİLLER ORTAYA ÇIKARTILMADI'

El Nusra ve IŞİD’in Türkiye sınırları içinde gerçekleştirdiği katliamların Reyhanlı ile sınırlı olmadığına dikkat çeken Hatimoğulları, “Suruç, Ankara Gar katliamı, Antep katliamı… Ülke adeta kan gölüne döndü. İktidarın bu karanlık örgütlerle işbirliği Türkiye’de ve bölgede halklara çok büyük acılar yaşattı. Bu katliamlara kamu görevlilerinin/MİT’in sağladığı destek mahkeme tutanaklarında mevcut olduğu halde azmettiriciler, siyasi sorumlular halen yargılanmadı. Halklar ve inançları birbirine düşürmeye yönelik yapılan bu katliamların failleri ve katliamların nasıl planlandığı ortaya çıkartılmadı” dedi.

Hatimoğulları sözlerini şu şekilde tamamladı:

‘’Halklara derin acılar yaşatan çatışmalı, karanlık politikalara karşı bizler 'barış ve kardeşlik' şiarını ve dayanışmayı yükseltmeliyiz. HDP olarak Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun barışı, halkların kardeşliği ve eşitliği için mücadelemizi sürdüreceğiz. Savaş, şiddet, çatışma yorgunu olan coğrafyamız bunu fazlasıyla hak etti.”

NE OLMUŞTU?

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013 yılında iki ayrı bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırılarda 52 kişi vefat ederken, 146 kişi yaralanmıştı. Reyhanlı Katliamı Türkiye tarihinin en kanlı saldırılarından biri olarak kayıtlara geçmişti.