İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında HDP Parti Meclis (PM) üyesi Livan Orman dün gözaltına alındı.

Polislerin gözaltına almak için adresine gittiği Orman’ın kapısı kırıldı, Orman'ın babası "Beni yerde sürüklediler ve tekmelemeye başladılar" dedi. Baba Mehmet Orman, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Orman’ın babası Mehmet Orman, sabahın erken saatlerinde polislerin kapılarını çalmadan kırmaya çalıştığını söyledi.

Kapıyı açmaya çalışırken polisin kapıyı kırmasıyla birlikte yere düştüğünü belirten Orman, Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre şu ifadeleri kullandı:

"'Yere yat' diyerek bizi yere yatırdılar. 20-23 polis aynı anda üzerimize saldırdılar. Beni yerde sürüklediler ve tekmelemeye başladılar. Omuzuma ve sırtıma tekmeyle darbe aldım. Bir iki kişi değil,  hepsi üzerimize doğru yürüdüler. İnsanlık dışı bir muamele gördük. Biz onlara karşı dik durdukça, ‘neden bunu yapıyorsunuz’ dedikçe bize hakaret etmeye başladılar. Eşim aramıza girince onu da darp ettiler."

'BÖYLE İNSANLIK DIŞI BİR MUAMELE OLAMAZ'

Daha sonra polislerin evlerinde arama yaptığını ve kendisine "Oğlunuz nerde?" diye sorduğunu belirten Orman, “‘Bimiyorum’ dedim. Evi arama emri olabilir ama böyle insanlık dışı bir muamele olamaz. Bir arama emri çıkarılmışsa, birkaç kişi eve girer insani bir şekilde arama yapar. Aradığınız kişi evde değilse tutanağınızı tutarsınız sonra gidersiniz” diye konuştu.

'TELEFONLARIMIZI ELİMİZDEN ALDILAR'

Arama sırasında sürekli hakarete uğradıklarını dile getiren Orman, şunları aktardı: “Evin içindeki kitapları dağıttılar, yatakları dağıttılar. Yatağın altındaki tahtayı dahi kırdılar. Çok kötü bir muameleye maruz kaldık. Telefonlarımızı elimizden aldılar. Evin içinde yarım saat kaldılar ve sürekli hakaret ettiler.”

Polislerin daha sonra evden ayrıldıklarını ve kısa bir süre sonra telefonla aranıp “Oğlunuz gözaltında” bilgisini verdiklerini ifade eden Orman, Vatan caddesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne gittiklerini ve içeriye alınmadıklarını söyledi. Orman, oğlunun ve birlikte gözaltına alındığı arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi. Orman, hastaneye gidip darp raporu alarak suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında HDP İstanbul Gençlik Meclisi üyeleri ile ilçe yöneticilerinin evlerine baskın düzenlendi. Baskınlarda HDP PM üyesi Livan Orman, Arjin Emektar, Ahmet Bayazıt, Roj Medrin Bor, Mehmet Salih Dikmen, İsmail Toptamur ile HDP Beşiktaş İlçe Eşbaşkanı Orhan Özöner gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 7 kişiye 24 saat avukat kısıtlılığı getirildi.