Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakkari'nin Şemdinli ilçesi ile Yüksekova'nın Esendere Beldesinde, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazda bulundu. Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verilen itiraz dilekçesinde Şemdinli'de HDP'nin 3 bin 303 AKP'nin ise 3 bin 447 oy aldığı ve aradaki farkın 154 olduğu hatırlatıldı. Şemdinli'de 8 ayrı adreste toplamda 1976 seçmen kaydının tespit edildiği ve gerekli yerlere bildirilmesine rağmen itiraz süreçleri içerisinde başvuruların kanunun öngördüğü biçimde incelenmeden karara bağlandığı ifade edildi.

Aynı durumun Esendere Beldesi içinde geçerli olduğu belirtilen dilekçede, burada da 6 ayrı adreste 691 seçmen kaydının tespit edildiği vurgulandı. Esendere seçimlerinde AKP 915 oy alırken HDP ise 838 aldı. Aradaki fark 77 oy olarak kayda geçildi.

'ORGANİZE SEÇMEN KAYDIRILMALARI YAPILDI'

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"İktidarın Şemdinli ve Esendere gibi küçük ilçe ve beldelerde seçimi kazanabilmek için kolluk kuvvetleri dahil bir çok seçmen taşıdığını seçmen kayıtlarında yaptığımız incelemelerde tespit ettik. Şemdinli’nin 24 Haziran seçmen sayısı göz önüne alındığında belediye seçimlerine yakın tarihlerde yapılan seçmen kaydırmalarının organizeli yapıldığını göstermektedir. Şemdinli'de adaylar arasındaki oy farkı 154'ten ibarettir. Dolayısıyla partimizce bu olağanüstü itiraz başvurusunda yer verdiğimiz hususlar seçimin sonucuna kesin derece müessir edecek durumlardır. Hukuka aykırılıkların giderilmesi halinde ve yeniden seçim kararı alınması durumunda seçim sonuçlarının değişme ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü adaylar arasındaki oy farkı Şemdinli’de 154, Esendere Beldesinde 77’den ibarettir. Dolayısıyla öncelikle söz konusu seçmen kayıtlarının gerçeğe uygun olup olmadığının araştırılması ve usulsüz seçmen kayıtlarının silinmesi neticesinde Şemdinli ve Esendere seçim bölgelerinde seçimlerin yenilenmesi gerekmektedir."

Kaynak: Mezopotamya Ajansı