Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), İzmir İl Örgütleri’ne yönelik ırkçı saldırıda yaşamını yitiren partili çalışan Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer’in yargılandığı davanın duruşması öncesi İzmir Adliyesi’nde yaşanan saldırı girişimine dair yazılı açıklama yaptı.

HDP Basın Büro tarafından paylaşılan açıklamada, 17 Haziran 2022 Pazar günü sabah saatlerinde Akın Akgöz isimli bir şahısın HDP'li vekillere "Siz İzmir Adliyesi önünde toplanın, biz de bir kardeşimizi canlı bomba olarak yollayıp…" vb. şeklinde ifadelerle tehdit ettiği belirtildi.

Açıklamada, "Biz, bu şahıs ve tehditleri hakkında ilgili mercileri dün sabah uyardık. Bu saldırı girişimi bir kez daha ilk günden beri dile getirdiğimiz iddialarımızı doğrulamıştır" ifadeleri kullanıldı.

Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer’in yargılandığı davanın duruşması öncesi İzmir Adliyesi’nde bir kişi elindeki silahla saldırı girişiminde bulundu.

"Hepinizi tarayacağım" diyerek adliye binasına girmeye çalışan kişi etkisiz hale getirildi.

MA'da yer alan bilgilere göre yeni bir felaketin eşiğinden dönüldüğüne dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Duruşma öncesinde İzmir Adliyesi önüne il ve ilçe yöneticilerimiz, siyasi parti ve STK temsilcileri, milletvekilleri didik didik aranarak alınırken, elinde uzun namlulu silah olan bir şahıs arama noktalarından rahatça geçmiş, adliye önüne girmiş ve yeni bir saldırı girişiminde bulunmuştur.

“ARASINDA BAĞ VAR MI?”

Bir kez daha iktidara, İçişleri Bakanlığı’na ve İzmir Emniyeti’ne soruyoruz: Bu saldırgan ile vekillerimizi tehdit eden kişi arasında bir bağ var mıdır? Bu saldırgan ile Deniz Poyraz’ı katleden kişi arasında bir bağ var mıdır? Bu saldırgan da önceki katil gibi aynı odaklar ve çeteler tarafından eğitilmiş midir?  Bu saldırgan da Deniz Poyraz katliamını gerçekleştiren güçler tarafından mı organize edilmiştir? Bu saldırgan da partimize karşı harekete geçirilen katliam hücrelerinin bir üyesi midir? Bu saldırgan o kadar yoğun önlemlere rağmen adliye binasına bu kadar rahat nasıl yaklaşabilmiştir?

“YILDIRAMAZSINIZ”

Kararlı ve net bir şekilde belirtelim ki, bu tür saldırılarla bizleri yıldıramazsınız. Gücümüzü halklarımızdan, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesi veren milyonlardan alıyoruz. Bizler katillerden ve arkasındaki karanlık odaklardan, demokratik siyaset ve hukuk zemininde hesap sormaya devam edeceğiz.

“TÜRKİYE KARANLIĞA MAHKUM EDİLMEK İSTENİYOR”

Bu kaos planlarının peşinde olanları, tehlikeli oyunları oynayanları bir kez daha uyarıyoruz: Provokasyonlarınızın, toplumda yaratmaya çabaladığınız kutuplaşma ve gerginlik girişimlerinizin altında kalacaksınız. Halklarımıza ve demokrasi güçlerine çağrımızdır. Bu saldırılar sadece partimize yönelik değildir, partimiz şahsında demokratik siyaseti ve bir arada yaşama iradesini hedeflemektedir. Bu saldırılar Türkiye’yi karanlığa mahkum etme, iktidarın ömrünü uzatma planlarının yansımalarıdır. Benzer girişimler derinleştirilmeden, bunları durduracak önlemleri almak sadece bir sorumluluk değil Türkiye’nin geleceğini düşünen herkes için bir görevdir. Bu kaos planlarını birlikte durdurabiliriz. Susmayın, gelişmeleri görmezden gelmeyin, karanlık odakların planlarına teslim olmayın.”