Soner Nayman, polis tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını, sürecin cezaevinde de devam ettiğini söyledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli İl Örgütü, "Biz değiştireceğiz derhal istifa" şiarıyla 9 Ocak’ta Gebze'de bulunan Mevlâna Kapalı Pazar Alanı'nda miting düzenledi.

Gözden kaçırmayın

Taksimetreler için yeni düzenleme Taksimetreler için yeni düzenleme

Mitinge katılan Soner Nayman miting bitiminde gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınırken darp edilen Nayman, emniyetten alınan ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklandı.

Nayman, iradesi dışında adli tutukluların bulunduğu bölümde tek kişilik hücreye konulduğunu, avukatının yaptığı itiraz sonucunda 18 Ocak’ta serbest bırakıldığını ifade etti.

Nayman, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

‘TERS KELEPÇE TAKIP, TEKME VE YUMRUKLA VURDULAR’

Nayman gözaltında maruz kaldığı polis şiddeti ve karakolda yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Miting boyunca hiçbir sorun yaşanmadığını ancak sona ermesinin ardından HDP üzerindeki baskılara dikkat çekmek amacıyla slogan attıklarını belirten Nayman, bu sırada kendilerini takip eden 3 polis tarafından kimlik kontrolü yapıldığını söyledi.

Kimliğini verdiği sırada polislerin küfür ve hakaretlerine maruz kaldığını aktaran Nayman, “Anneme küfürler etmeye başladılar. Israrla ‘Lütfen anneme küfür etmeyin. Annem rahmetli. Anneme küfür etmeyin ne yapıyorsanız yapın’ dedim. Ama onlarda ısrarla anneme ağza alınmayacak şekilde küfürler ettiler. Bunun için polisi ittim. İtince orada bir kargaşa yaşandı. Kargaşadan iki polis memuru kollarımı ters çevirerek, yaklaşık 60-70 metre yerde yüz üstü sürüklediler. Ardından ters kelepçeleyip yere attılar, tekme ve yumrukla vurmaya başladılar” şeklinde anlattı.

Yaşananlara tanık olan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergelioğlu’nun araya girdiğini söyleyen Nayman, “Beni ayağa kaldırdı ve bırakılmamı istedi. Bir polis memuru da GBT’sine bakıp bırakacağız demiş. Bunun üzerine beni aldılar ve benim sırtımı bir duvara dayadılar. Bana ‘sen terör örgütü propagandası yaptın’ dediler. Böyle bir şey yapmadığımı dile getirdim. Ardından tekrar bana şiddet uyguladılar. Karnıma iki yumruk yedim. Oradan bir polis memuru ‘gözaltı kararı var’ dedi ve beni araca aldılar” dedi.

‘GÖZALTI ARACINDA DA ŞİDDET DEVAM ETTİ’

 Gözaltı aracına alındıktan sonra bir amirin de araca bindiğini ifade eden Nayman, “Bu kişi araçta bana yaklaşık 60 yumruk vurdu. Ardından karakola götürüldüm. Orada iri yapılı biri geldi konuştu. Konuşmada herhangi bir sıkıntı yoktu. Ama ayağa kalkarken, elinin tersiyle bana iki tokat vurdu. Ardından 3-4 polis birlikte üstüme gelip, kolumu ters çevirerek, kafamı koltuğun arasına koydular ve sırtımı yumruklamaya başladılar. Sistematik bir işkenceye maruz kaldım” ifadelerini kullandı.

‘8 GÜN HÜCREDE KALDIM’

 Gözaltına alındıktan bir gün sonra çıkarıldığı mahkemece “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklandığını belirten Nayman, götürüldüğü Kandıra Cezaevi’nde adli tutukluların bulunduğu bölümde tek kişilik hücreye konulduğunu söyledi. Nayman, “Polisler, cezaevindeki gardiyanlara ‘bu teröristtir, gereken muameleyi yapın’ dediler. Bu şekilde üzerimde bir psikolojik baskı kurmaya çalıştılar. Bu şekilde beni sindirmeye çalıştılar. Burada 8 gün boyunca hücrede kaldım. Ardından avukatımın yaptığı itiraz neticesinde serbest bırakıldım” diye konuştu.

 Nayman, kendisine şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını dile getirdi.