Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüleri Hediye Karaaslan ve Salim Kaplan, partinin yönetimindeki Kozluk Belediyesi Başkanı Ayhan Eren ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Ayhan Eren sorumlu olduğu halka karşı sırtını dönmüştür” başlıklı açıklamada, “İktidar, bir yıllık süre içerisinde belediyelerimize karşı her türlü zor aygıtını devreye koymuştur. Elinde bulundurduğu tüm kurum ve kuruluşları belediyemize karşı kullanmaktan geri durmamıştır. İller Bankası üzerinden belediyelerimize bütçe ayrılmaması ve belediyelerimizin işlevsizleştirilmesi tehdidi ile seçilmişlerimize karşı psikolojik bir savaş başlatılmıştır. Halka hizmet verilmemesi için her türlü yol ve yöntemi devreye koymuştur” denildi.

‘ÖZEL SAVAŞ KONSEPTİ’

Açıklamada, “Kayyım atamaları ile beraber iktidar bloğu özel savaş konseptini devreye koyarak, belediye eşbaşkanlarımızı ve meclis üyelerimizi hedef almıştır. Bu baskılara karşı, seçilmişlerimiz toplumsal sorumluluğun bir gereği olarak hiçbir tehdit karşısında geri adım atmamış, görevden alınma ve tutuklanma gerçekliğine karşın direngen bir duruş göstermiş ve faşizme boyun eğmemişlerdir” ifadeleri yer aldı.

Eren’in tehdit ve korku siyasetine boyun eğdiği savunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Toplumcu belediyecilik pratiğini ve demokratik bir işleyişi belediye içinde işletmemiştir. Bireysel menfaatleri doğrultusunda iradesini faşizme teslim etmiştir. Her şeyden önce gösterdiği bu zayıf ve işbirlikçi tavrı ile kendine, ailesine ve sorumlu olduğu halka karşı sırtını dönmüştür. Partimizin program ve tüzüğüne ters düşmüştür. Altını çizerek belirtmek istiyoruz ki, yaşadığı içten çürüme, partimizin haklı davasında, halkımızın barış ve demokrasi mücadelesinde yer almayı hak etmemektedir. Halkımıza ve Kozluk halkına bu saatten sonra şeffaf, demokratik ve katılımcı bir hizmet sunacağını düşünmüyoruz. Kozluk halkı da kendisinden sadece tek bir şey beklemektedir. O da faşizmin saldırılarına karşı iradelerini savunamayıp, boyun eğdiği için bulunduğu makam olan belediye eşbaşkanlığından istifa etmesidir.”

‘ÖZÜR DİLİYORUZ’

Eren’in aday gösterdikleri için Kozluk halkından özür dileyen Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu açıklamasında, “Bundan sonraki süreçte, il ve ilçe örgütlerimiz ve belediye meclisimizle, halkımız için daha fazla hizmet ederek bu eksikliğimizi gidermenin sözünü veriyoruz. Kozluk halkına en iyi şekilde hizmet edebilmek için tüm meclis üyelerimizle beraber demokratik muhalefetimizi sürdürmeye ve halka hizmet anlayışı ile üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye de devam edeceğiz” denildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Partimizin demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü değerleri, bireylerin menfaatlerine payanda olmayacak kadar yücedir. Bizler her ne koşulda olursa olsun, demokratik siyaset çizgimizden vazgeçmeyeceğimizi ve iktidarın tüm zorba politikalarına karşı, direnmeye devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz. Bu vesile ile faşizme karşı, başta zindanlarda direnen belediye eşbaşkanlarımız ve meclis üyelerimiz olmak üzere, direnen tüm seçilmişlerimizi selamlıyoruz ve onların mücadelesini esas aldığımızı ifade ediyoruz. Onların mücadelesi bizlere ve halkımıza güç vermeye devam edecektir. Unutulmasın ki tarih boyunca akılda kalanlar sadece direnenler olmuşlardır. Faşizmden yana tavır alanlar ve onurlu bir direniş gösteremeyenler, tarihin kirli sayfaların da yer almaya devam edeceklerdir.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı