Metropoll araştırma şirketinin kurucusu Özer Sencar iktidarın HDP'yi kapatma girişiminin CHP içindeki ulusalcı ve HDP karşıtları ile yine İYİ Parti'deki HDP karşıtlarına dönük bir mesaj olduğunu söyledi.

DW Türkçe'den Hilal Köylü'ye konuşan Mithat Sancar "MHP’nin yoğun bir ısrarı var. Erdoğan'ın partiyi kapatmak isteyeceği kanaatinde değilim. İYİ Parti seçmeninin yüzde 60'ı HDP’nin kapatılmasını destekliyor. Kapatma davası öncesi HDP'ye dönük hücumların İYİ Parti seçmenini etkileyip Kürtlere yaklaşmasını önlemek için yapıldığını tespit ettik. Şimdi temel soru Erdoğan'ın kapatma davasından gerçekten samimi olup olmadığıdır" dedi.

Sencar, kapatma davasının seçmenin oy eğilimini nasıl etkileyeceğini iki olasılık üzerinden değerlendiriyor. "Diyelim ki kapattılar. HDP'nin ya da devamı olacak bir partinin seçime girmesine izin verilmeyecekse HDP seçmeninde bir miktar dağılma olur, dağılanların çoğunluğu CHP'ye gider, bir kısmı da sandığa gitmeyebilir. Ama HDP seçime girerse oyların rengi değişir."

Sencar, HDP'nin seçime girebilmesi halinde oluşacak tabloyu ise şöyle anlattı: "HDP bir şekilde seçime girerse, HDP seçmeni hiç dağılma göstermez. Hatta HDP, kapatma davasına tepki gösteren seçmenden de oy alabilir. Mevcut durumda Kürtlerin yüzde 25'i AKP'ye oy veriyor. HDP kapatılırsa AKP'den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kopabilir. Yani AKP, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olur. HDP'li seçmen, kapatma davası var diye oyunun yönünü zaten değiştirmez."

Seçmenin oy tercihinde parti kapatmaktan çok seçim barajının daha etkili olacağını hatırlatan Sencar, yüzde 10'luk seçim barajının yüzde 7'ye ya da 5'e çekilmesi durumunda Haziran 2015'te yüzde 13'ün üstüne çıkan HDP oylarından Kürt olmayanlarının bir kısının "HDP’nin baraj sorunu kalmadı" düşüncesiyle kendi partilerine gidebileceğini öngörüyor.