HDP Milletvekilli Dilek Öcalan, kadına yönelik artan şiddeti Meclis gündemine taşıyarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya sordu. 

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, kadına yönelik şiddete ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Önergede Öcalan, kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, “Özellikle kamuya açık alanlarda gerçekleşen erkek şiddetine her gün bir yenisi eklenmektedir” dedi. 

"5 AYDA 75 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ"

2017 yılının ilk 5 ayında 75 kadının erkek şiddetiyle öldürüldüğü bilgisi paylaşılan önergede, şöyle denildi: “Her yıl katledilen yüzlerce kadının yanında, bir o kadarı da cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Gerek hükümetin kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair yaklaşımı gerekse de yargının verdiği kararların caydırıcılığının olmaması aksine kararların şiddeti uygulayan erkek lehine olması, erkek şiddetini artırmış ve meşrulaştırmıştır.” 

Öcalan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

* Kamuya açık alanlarda gerçekleşen ve sayısı gittikçe artan erkek şiddeti olaylarının önlenmesine ilişkin bir çalışmanız var mıdır?

* Kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin toplumsal bilinçlenmeyi sağlayacak çalışmalarınız nelerdir?

* Kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin 6284 sayılı Kanun ve imzacısı olunan Uluslar arası İstanbul Sözleşmesi'ne dair sorumluluklar yerine getirilmekte midir? 

* 2015-2017 yılları arasında kaç kadına yönelik şiddet olayı yargıya taşınmış ve sorumlularından kaçı ağır ceza almıştır?

* Bakanlığınız kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet verileri tutmakta mıdır? Varsa buna göre; son 15 yılda kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet oranındaki artış ne kadardır?