Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’ın ardından İstanbul’da "Çözüm Biz’de Savaşlara ve Sömürüye Hayır!" şiarıyla miting düzenliyor.

HDP bayraklarıyla süslenen miting alanına Türkçe ve Kürtçe miting sloganının yazılı olduğu pankart asıldı. Ayrıca "Aysel Tuğluk serbest bırakılsın" yazılı pankart asıldı.

Mitingin düzenlendiği alana 4 noktadan girişler sağlanıyor. Polisler her noktada mitinge katılmak isteyenleri didik didik aramadan geçiriyor. Polisler, 10 yaşındaki bir çocuğu, ulusal kıyafet giymesi nedeniyle alana almadı. 

BİNLER SICAĞA ALDIRIŞ ETMEDİ

Engellere rağmen binler Kartal Meydanı'nda akıyor. Edirne, Bursa, Kocaeli ve İstanbul’un ilçelerinden binlerce kişi toplu taşıma araçları ve otobüslerle miting alanına aktı.

Toplu taşıma araçlarında zılgıtlar ve şarkılar eşliğinde halaya duran yurttaşlar renkli görüntüler ortaya çıkardı. Yine kadınların rengarenk elbiseleri dikkati çekti.

Miting alanındaki coşku da her geçen dakika artıyor. Sayısı gittikçe artan kitle, sahneden çalınan ezgiler eşliğinde halay çekiyor. Sıcak havaya rağmen alanı doldurmayı sürdüren kitle, sık sık “Bijî berxwedana zindanan” ve “HDP halktır halk burada” sloganları attı.

Binlerin katıldığı miting alanına iki koldan yapılan yürüyüşle katılım sağlandı. Mitinge katılmak isteyenler, polisler tarafından kurulan 4 noktadan alana giriş yaptı.

Polisler her noktada yurttaşları didik didik aramadan geçirdi.

Polisler, 10 yaşındaki bir çocuğu, ulusal kıyafet giymesi nedeniyle alana almadı. Engellere rağmen binler Kartal Meydanı'nda aktı.

Mitinge HDP Marmara Bölgesinden örgütlerin katılım sağladı. Kadınlar rengarenk elbiselerini giydi.

MetroPoll'den son anket: HDP üçüncü parti MetroPoll'den son anket: HDP üçüncü parti

Mitinge HDP bileşenleri siyasi partiler ve kurum temsilcilerinin yanı sıra CHP Kartal ve Maltepe ilçe yöneticileri Pir Sultan Abdal Derneği ile çocukları yakınları cezaevinde olduğu için Adalet Nöbeti tutan aileler de mitingde yerlerini aldı. Miting alanına zaman zaman PKK lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılırken, “Bijî berxwedana zindanan” ve “HDP halktır halk burada” sloganları atıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından HDP İl Eş Başkanları Ferhat Encü ve İlknur Birol mitinge katılanları selamdı. Her iki eş başkan da HDP’ye tabela partisi söylemi ile hedef gösteren iktidara alanı göstererek yanıt verdi.

“KÜRT HALKININ İRADESİNİ TANIYACAKSINIZ”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek yaptığı konuşmada savaşa ve sömürüye karşı olduklarını dile getirdi. AKP-MHP iktidarına yüklenen Çiçek, uygulanan politikaları işaret ederek, “Diyorlar ki biz yerli ve milliyiz. ‘Hadi ordan’  diyoruz. Kendi halkını açlık sınırında tutanlar halkçı olabilir mi? Ukrayna Rusya savaşında barış elçisi geçinenler Kürt halkına coğrafyanın her yerinde savaşı dayatıyorlar” diye konuştu.

KPSS sorularının çalınmasına da değinen Çiçek, “Bu hırsızlık düzeninin baş müsebbipleri bellidir. Bu iktidar her şeyimizi çalmak istiyor. O hırsızlar ki hırsızlıklarını örtbas etmek için savaş siyasetini, ilhak politikasını sınırlarını dışına taşırmaya çalışıyor. Bu zulüm iktidarını hırsızlık düzenine şunu hatırlatmak isteriz; Bütün savaşları gençleri cepheye taşımak isteyen hırsızlar çıkarır. Sadece iktidarınız ayakta dursun, saltanatınız sürsün diye” ifadelerini kullandı.

İsim vermeden Çiçek, CHP’yi eleştirdi. Libya tezkeresine karşı çıkarken, Afrin’e yönelik yapılan sınır ötesi operasyon tezkeresine Mecliste evet dediğini hatırlatan Çiçek, AKP’yi eleştirme adına Öcalan üzerinden yürütülen politikaları eleştirerek, “Kürt sorununa kalıcı demokratik çözüm istiyorsanız, Kürt halkının ne dediğine bakacaksınız. Kürt halkının iradesini ve sözcüsünü tanıyacaksınız. AKP ile milliyetçilik yarışı yaparak, ırkçılık söylemlerine sarılarak baş edemezsiniz. Çünkü bu konuda sizden daha mahir bir iktidar var” dedi.

Savaş politikalarının Kürt sorunun çözümde sonuç vermediğini bunu 50 yıllık çatışmalı ortamda yaşandığına dikkat çeken Çiçek, “Bu kadar bedeli tekrar inkar edilmek için ödemiyoruz. Biz HDP bünyesinde yan yana gelen bizler, zindan sürgün ve ölüm üçgeninde değerler biriktirdik. Bir kez daha dosta düşmana sesleniyoruz, biz kimiz diye soran olursa, siz kimsiniz diye soran olursa, biz kim miyiz? Biliyor musunuz? Biz Edirne zindanından tutsak edilen Selahattin Demirtaş’ız. Biz Kandıra zindanında Figen Yüksekdağ’ız. Duymayan kulaklara tekrar haykırıyoruz, Kandıra’da hasta tutsak Aysel Tuğluk'uz” şeklinde konuştu.

“HALKLAR SANDIKTA CEVAP VERECEK”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a coşkuyla karşılandı.

Buldan alanı göstererek, “İşte Ankara’dan bu ülkeyi yönetenler, bu ülkede ‘iktidarım diyenler’ bu tabloya iyi baksın, ‘çözüm biziz’ diyenleri iyi görsün”  dedi. HDP’nin Türkiye’nin her sorununa güçlü sözü ve çözüm gücü olan bir parti olduğunu belirten Buldan, “İlkelerimiz, direnişimiz ve mücadelemizdir” dedi.

HDP ile siyaseten baş edemeyenlerin HDP’ye yönelik baskılar, kapatma davası ve Kobanê davası açtığını belirten Buldan, “Ama şunu bilsinler ki bizler saldırılarla, kumpas davalarıyla başa çıkmasını iyi biliriz ve sizin önünüzde asla diz çökmeyiz, boyun eğmeyiz ve size biat etmeyiz” dedi.

İktidarın ekonomik politikalarının yaratığı tahribata değinen Buldan, “Ülkeyi soyup soğana çevirenler, talan edenler, sömürenler bilsinler ki önümüze konulan ilk sandıkta sizlere gereken dersi Türkiye halkları verecektir. HDP sizin bu politikalarınıza geçit vermediği için, iktidar saldırılarına uğruyor, hedef haline getiriliyor” dedi.

Ülkede savaş kararı verenler ile komşu ülkelere savaş için gidenlerin, bu ülkenin geleceğini, gençlerini ve yarınlarını düşünmediğine vurgu yapan Buldan, “Bir gece ansızın nereye girmek istiyorlar, Rojava’ya, Şengal’e, Maxmur’a. İşte onların zihniyetinde buralara girmek ve savaş konseptini devreye sokmak var. Ancak Türkiye halkları sizin savaş konseptinize onay vermeyecek, müsaade etmeyecek. Çünkü Türkiye halkları savaş değil; çözüm, barış ve diyalog istiyor” diye konuştu.

İktidarın savaş politikalarını işaret eden Buldan, ‘Başta Kürtler olmak üzere Türkiye halkları savaş konseptine izin vermeyecek. Onlar her şeyi çalıyorlar. Gençlerin geleceğini, KPSS sorularını, kadınların geleceğini, işçilerin emekçilerin yarınlarını umutlarını çalıyorlar. Biz HDP olarak bu ülkenin gençlerinin, kadınlarının, işçilerinin, emekçilerinin yanındayız. Onların bunu çalmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

"ÖCALAN’A YÖNELİK TECRİDİ KALDIRIN" ÇAĞRISI

Ülkenin en büyük sorununun Kürt sorunu olduğuna dikkat çeken Buldan, “Siyasetle çözülebilecek olan bir sorunu inkar, imha ve savaşla çözmeyi deneyenler şimdiye kadar nasıl başarılı olamadıysa bu iktidar da olamayacak” dedi. . Barış ve müzakere sürecinde PKK lideri Öcalan’ın devrede olduğunu belirten Buldan, “Üç yıl devam eden bir süreçte herkes geleceğine umutla bakıyordu. Kimsenin kapısına cenaze gitmiyor, kimse gözyaşı dökmüyor, evlatlarımız toprağın altına girmiyordu. Neden? Çünkü çözüm ve barış süreci vardı” diye konuştu. Buldan, iktidarın barıştan ve diyalogtan korktuğunu ifade eden Buldan, bu nedenle Öcalan’a tecrit uygulandığını söyledi. Tecridin insanlık suçu olduğunu söyleyen Buldan, Öcalan’a yönelik tecride son verme çağrısını bir kez daha yeniledi.

Alevi ibadethanelerine yapılan eş zamanlı saldırıları da kınayan Buldan, tüm halkların ibadetlerini özgürce yapabilmeleri gerektiğini söyledi Aysel Tuğluk’un tahliye edilmemesine tepki gösteren Buldan, Çevik Bir’in aynı hastalıktan tahliye edildiğini hatırlatarak, “Kürt’e olan düşmanlıkları ortada” dedi. Buldan, HDP’nin üçüncü yol seçeneğini de dile getirdi. İsim vermeden CHP’ye yönelik eleştiri de yapan Buldan, “Seçimler yaklaşınca Kürtleri hatırlayanlar, kendilerinden utanmalıdır. Kürtler sadece ve sadece seçimlerde hatırlanacak bir hal değildir. Helalleşmek adı altında Kürtlerle seçim dönemi bir araya gelmeye çalışanlara şunu söylemek isteriz, Kürtler onurlu biz yüzleşme olmadan, kimseye hakkını helal etmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Miting LaWje’nin stranlarıyla sona erdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı/Fotoğraf: Evrensel