Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) kapatmaya yönelik iddianamede siyasi yasak istenen kişiler arasında 29’uncu sırada bulunan İstanbul Milletvekili Zeynel Özen de yer alıyor.

2018 yılında HDP’ye üye olan Özen, “partide üst düzey görev alan” diye iddianamede tanımlanıyor. Özen’e dair iddianamede, “27. Dönem Milletvekili Zeynel Özen'in, yasaklama kararına rağmen düzenlenen kanunsuz eylem karşısında tedbir almakla görevli kolluk birimlerinin tüm uyarı anonslarına ve ikazlarına karşın eylemci grup ile birlikte hareket ettiği ve eylemci gruptan ayrılmadığı, dağılmamakta ısrar etmek suretiyle 2911 sayılı Kanunun 28/1. maddesinde tanımlı suçu işlediği” belirtilerek; “Anayasa’nın 83. maddesine istinaden dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulması gerektiği kanaati ile Türkiye Büyük Millet Meclisinin takdirlerine tevdi olunmak üzere fezleke tanzim edildiği…” ifadeleri yer aldı.

İddianamede, Özen hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu tarafından 2021/243 sayılı fezleke hazırlandığını, suç konusunun da 27 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen kayyım protestosunda yaptığı konuşmalar olduğu belirtildi.

MECLİS’TE FEZLEKE YOK

Ancak HDP’li vekil Zeynel Özen hakkında Meclis’e gelen herhangi bir fezleke dosyası bulunmuyor. Özen’in HDP’de üst düzeyde bir görevi de bulunmuyor ve sadece milletvekili olarak çalışmalarını sürdürüyor.

TRT SERVİS ETMİŞTİ

TRT’nin Gece Bakışı programında 11 Haziran akşamı servis edilen haberde, “Meclis’te 59 HDP’li isim hakkında düzenlenmiş 930 dosya bulunuyor.

HDP’den sadece İstanbul Milletvekili Zeynel Özen hakkında fezleke yok” ifadeleri yer aldı. TRT’nin HDP karşıtı propagandası kapsamında yer alan bu haber, farklı programlarda defalarca servis edildi

ÖZEN: OLMAYAN BİR FEZLEKE

HDP'li Özen, “Hakkımda Meclis’e ya da bana ulaşan bir fezleke yok. TRT çarşaf çarşaf haber yaptı, HDP’nin tek fezlekesi olmayan vekili diye servis ettiler. Oysaki varmış! Hakkımda bir fezleke olduğunu Meclis’ten değil de iddianameden öğrendim” dedi.

Özen, "Anayasa Komisyonu'nda fezlekelerle bizzat ilgilenen yetkili kişiden bilgi talep ettik. Halen gelmiş bir fezleke olmadığını, 'bunu savcı hazırlamış olabilir ve adalet bakanlığında vs duruyor olabilir ama kendilerine intikal etmediği için teknik olarak buna fezleke demenin mümkün olmadığını' tarafımıza iletti. Yani dolasıyla olmayan bir fezleke kapatma gerekçelerinden birisi olarak iddianamenin konusu olmuştur" diye konuştu.

HDP'li Zeynel Özen, iddianamede yer alan hakkındaki suçlamalar için, “Amed demişim, iç işgal bakanı demişim. Ben bunları bugün de diyorum, yarın da yaparım. İddianamede, 29’uncu sıradayım. 520 kişiden 29’uncu sıraya konulmuşum. Örgüt yöneticisi olarak gösteriliyorum. Onların örgüt yöneticisi demesiyle olmuyor. Ben 30 yıldır Alevi hareketinde mücadele edip geldim. 2018’de partiye üye oldum. İddianamede ise örgütün üst yöneticisi olduğum söyleniyor. Bu yolgeçen hanı mı? Bunlar kendileri gibi sanıyorlar, rüşvet verilerek bir yerlere gelineceğini sanıyorlar. Bu iddianame yazılmak için yazılmış. İş olsun diye yazılmış” diye konuştu.

Kaynak: Duvar