Ankara’da bulunan HDP Genel Merkezi’ne bir grup tarafından saldırı düzenlendiği ve binanın ateşe verildiği belirtildi.

HDP tarafından Twitter hesabından yapılan açıklamada “Genel Merkezimiz ağır saldırı altındadır ve polis üzerine düşeni yapmamaktadır” ifadelerine yer verildi.


İMC'de yer alan habere göre, saldırı sırasında grubun önünde 3 polis ekibi beklemesine rağmen parti binasının içerisine girdiği ve o sırada içeride bulunan 3 parti çalışanı ise 6 katlı binanın en üst katına çıkarak, saldırıdan korunmaya çalıştığı belirtildi.

Parti binasına giren saldırganlar ise parti binasını ateşe verdi. Binadaki yangın sürerken MedNuçe TV yayınına bağlanan binada mahsur kalan parti çalışanlarından Ahmet Yavuz, “Gündüz saatlerinden bu yana sivil faşist gruplar, parti binası önünden geçerek tacizde bulundu. Bunun üzerine hem parti yöneticileri hem de milletvekilleri polisi uyardı ama polis, uyarıların hiçbirisini dikkate almadı. Saat 21.00 sıralarında yine parti binasının önüne gelen saldırganlar, slogan atmaya başladı. Bu durumu bildirdiğimiz polisler bize ‘Bir şey olmaz. Ancak içeri bir saldırı olursa müdahale ederiz’ dediler. Sonrasında parti binasına giren saldırganlar binayı ateşe verdi. Yangın bize henüz ulaşmadı ama her tarafı duman kapladı. Müdahaleye yönelik bir çaba da yok. Su an bütün halkımızın buraya gelmesi lazım. Vekillerimizin tüm çabalarına rağmen bu saldırılara göz yumuldu” dedi.

Binada mahsur kalan diğer parti görevlisi Zülküf Kurt ise, “Akşamüzeri bekleyen polisleri uyardık. Hassas olmaları gerektiğini söyledik. Akşama doğru sivil gruplar çoğalmaya başladı. En son da kitleyi polis engellemedi ve binamıza saldırdılar. İçeri girdiler. Ateşe verince dumanlardan kaynaklı çatıya çıktık. Yangına bir müdahale olup olmadığını göremiyoruz. Grup hala slogan atmaya devam ediyor. Polisin önlem almadığını görülüyor” dedi.

Öte yandan ETHA saat 22.10'da duyurduğu haberinde ateşe verilen HDP Genel Merkezi'nin ikinci katının tamamen yandığını ve itfaiyenin yangına müdahale ettiğini duyurdu. Saldırganların HDP binasının tabelasını indirerek, parçaladığını aktaran ETHA, "Polis uzun süre bekledikten sonra saldırganlara müdahale etmeye başladı. Binanın içerisinde ve kapının önünde bulunan saldırganlara biber gazı ve tazyikli suyla müdahala ediliyor" dedi.