HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin açıklamaları şöyle:

Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkürler...

31 Mart Yerel Seçimlerini geride bıraktık. Partimize dönük baskıların had safhada olduğu, yöneticilerimizin, üyelerimizin, partimize gönül vermiş insanlarımızın gözaltına alınıp tutuklandığı ve medya ambargosunun tarihte görülmediği kadar üst seviyeye ulaştığı ortamda, partimiz bir başarıya imza atmıştır.

Bir taraftan kayyım politikalarına karşı halkın iradesi ortaya çıkarılırken, diğer taraftan ise AKP-MHP ittifakına kaybettirilerek başarılı bir sonuç elde edilmiştir. Şu çok açık ki, yeni bir sayfayı hep birlikte açtık.

Bu çerçevede AKP-MHP iktidarının saldırılarına rağmen geri adım atmayan; halkın iradesine, partimize ve batıda uyguladığımız seçim stratejisine sahip çıkan herkese yürekten ve güçlü bir teşekkürü borç biliyoruz. Bu çalışmalarda halkımız başta olmak üzere milletvekillerimize, parti yönetici ve üyelerimizden danışmanlarımıza, belediye eş başkan adaylarımızdan belediye meclis ve il meclis üyesi adaylarımıza kadar herkesin büyük bir emeği, fedakarca çabası ve kararlı davranışı söz konusudur. Sağ olun, var olun, iyi ki varsınız.

Elbette ki, partimizin bu seçimlerde kayıpları da olmuştur. En kısa zamanda kaybettiğimiz yerleri yetkili kurullarımızda değerlendirip, eksiklerimizi ve yanlışlarımızı saptayarak gerekli açıklamaları da yapacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Özeleştirel yaklaşım en temel ilkelerimizdendir. Halkımızın bize verdiği iradeyi sonuna kadar savunacak, eksiklerimizden çıkaracağımız derslerle kendimizi de kentlerimizi de hep birlikte yöneteceğiz.

Şimdi güzel ve bizlere yakışan bir mücadele öyküsünü demokrasi güçleriyle birlikte yazma dönemidir. Bugün halklarımızın baskıcı ve otoriter iktidar karşısında kazanılmasına imkan sağladığı siyasi başarıdaki payından ötürü partimizle gurur duyuyoruz. HDP, halklarımız arasında 24 Haziran’dan bu yana oluşagelen demokratik ortaklığa siyasi bir derinlik ve ruh kazandırarak tarihsel bir rol üstlenmiştir.

Çeşitli toplumsal kesimlerin ortak mücadelesine katkıda bulunan, sabırla ve alçak gönüllükle demokrasi ve barış mücadelesindeki rolünü yerine getiren, sonuçlara katkıda bulunan bütün üyelerimizi ve seçmenlerimizi saygıyla selamlıyoruz. Durup dinlenmeden çalışarak HDP’yi bir arada tutmayı başaran arkadaşlarımızı kutluyoruz.

Aday olmanın, oy vermenin, siyaset yapmanın bedelinin ağır olarak ödendiği Kürt kentlerinde gözlerini kırpmadan sonuca yürüyen halkımızı hayranlık ve sevgiyle kucaklıyoruz. Bu mücadeleler sırasında haksız ve hukuksuz bir biçimde, sırf HDP’yi durdurmak amacıyla tutuklanan, şiddete maruz kalan, uğradıkları zorbalığa baş eğmeden direnen ve fedakarlık gösteren arkadaşlarımızı selamlıyoruz.

Elde edilen her sonuçta, AKP’den alınan her belediyede HDP’lilerin emeği inkâr edilemeyecek ve bu emek asla zayi olmayacaktır.

31 Mart, halklarımızın tek adam rejimine karşı “Êdi bese”, “Artık yeter” haykırışıdır. Bu sonuç, ne bir parti ne de bir kişiye mal edilebilir. Geleceğimiz, bizleri 31 Mart’a taşıyan bu dayanışmanın, kolektif zekânın ve çalışmanın gelişerek sürmesine; demokrasi, özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesine bağlıdır.

Yolumuz açık olsun. Umudumuz, cesaretimiz ve emeğimiz bol olsun. Hepimize kolay gelsin.