Muhalefet partilerinden erken seçim çağrıları yükseliyor, siyasi partiler, olası bir seçime hazırlık yapıyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eş Başkanı Mehmet Alış, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl Eş Başkanı Uğurcan Esiroğlu, ülkenin gündemindeki sorunları Mezopotamya Ajansından Cemil Uğur'a değerlendirdi.

"MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ"

Zamanında ve ya erken bir seçime hazırlıklı olduklarını dile getiren Alış, “Eş genel başkanlarımızın açıkladığı tutum belgesiyle bunu ortaya koyduk. Tutum belgemizi yerelde bulunan emek ve demokrasi güçleriyle tartışmaya başladık. 11 maddelik ilkeler etrafında birleşmenin olanağını yaratmaya çalışıyoruz. Olası bir seçimde halktan yana bir tutum sergilemek için elimizden geleni yapacağız. Herkesin HDP içerisinde söyleyeceği sözü var. Bu sözü söylemenin olanağı burada, demokratik haklar etrafında buluşursak bu düzenden kurtulmamız mümkün. Kürt, kadın, ekonomi ve hukuk sorunun çözüm adresi birleşik mücadeleden geçtiğini iyi görmek lazım. Bizler bu meselelere seçim odaklı bakmıyoruz. Yarın seçim olsa bizler hazırız. Sandıklarımızı korumamız için tüm çalışmalar yapıldı. Bizler geleceği ve barışı inşa etmek için mücadeleyi büyüteceğiz” diye konuştu.

"MUHALEFETİN YÖNTEMİ YANLIŞ"

İktidarın artık ülkeyi yönetemediğini ve seçime girdiğinde kaybedeceğinin farkında olduğunu ifade eden EMEP Genel Başkan Yardımcı Sedat Başkavak da "Tabii ki AKP gibi tek adam iktidarı hiç seçim olmasını istemez ama seçimede mecbur kalacağı açık. Muhalefet açısından da şöyle bir problem var. Muhalefet erken seçim istiyor ama AKP’den istiyor. Aslında ‘erken seçim kararı alsan da yapsak iyi olur’ diyor. İktidara erken seçim aldırmanın birkaç yolu var. Bir yolu artık krizlerin yürütülemez hale gelmesi, bir diğeri de halk güçlerinin iktidarın yönetimi bırakmasını istemek için sokaklara çıkmasıdır. Halkın parası erirken muhalefet daha çok demokrasi, iş, aş, gelecek, özgürlük etrafında birleşelim, sokağa çıkalım, bunları talep edelim demek yerine AKP’den erken seçim kararı almasını bekliyor. AKP ne zaman rüzgarın kendisinden yana döndüğünü düşünürse o zaman seçim kararı alacaktır. Muhalefetin buradaki yöntemi yanlış, aman sokağa çıkmayalım provokasyon olur. Aman bir şey söylemeyelim diyerek iktidar değişmez ya da halkın içinde bulunduğu durum değişmez” diye belirtti.

3’ÜNCÜ SEÇENEK VURGUSU

EMEP’in "Ne Cumhur İttifakı ne de Millet İttifakı” diyerek işçilerin, emekçilerin ve halkın bu iki ittifaka mecbur olmadığını belirten Başkavak, emek ve demokrasi güçlerinin, halk güçlerinin, işçilerin ve emekçilerin yan yana gelerek 3’üncü bir seçenek olarak devrimci, demokrat bir halk ittifakı tartışması yürüttüklerini söyledi.

Başkavak, şöyle devam etti:

"Güçlendirilmiş parlamenter sistem neyi değiştirecek? Toplu sözleşme durumu, grev uygulanabilmesi, Kürtlerin ve Alevilerin demokratik haklarının tanınmasını mı? Bütün bunları düşündüğümüzde aslında Millet İttifakı ‘AKP’den kurutulmak için oyununuzu bize verin’ diyor. Biz de diyoruz ki kurtulmak için size oy vermeyi tercih etmek yerine AKP’nin gitmesi elbette önemlidir ama AKP’den sonra ne olacağına ilişkin bir öngörümüz olması gerekiyor. Bu öngörüyü Millet İttifakı bize sunmuyor. İşçilere, halk kitlelerine bunu sunmuyor. O zaman ayrı bir seçenek olarak ayrı bir ittifak gücü olarak çıkmak gerekiyor. Emek Partisi şu çağırıyı yapıyor: Başta Cumhur İttifakın dışında kalan herkese, CHP, HDP, sol sosyalist partilere, sendikalara, kitle örgütlerine, derneklere, Cumhur İttifakına oy vermiş bütün işçi ve emekçilere, devrimci, demokratik bir seçenek etrafında bir araya gelme çağırısı yapıyor.”

GÜÇLÜ İTTİFAK KURULMALI

TİP İl Eşbaşkanı Uğurcan Esiroğlu da “Erken seçimin ülke için elzem olduğunu düşünüyoruz fakat bunu yapacak bir gücününde olmadığını düşünüyoruz. Çünkü AKP iktidarda kalmak için elinden geleni yapacak. Ama bilimsel olarak görüyoruz ki bu zor bir durum. Erken ya da zamanında yapılan seçimde AKP’nin iktidar olmayacağını net bir şekilde görüyoruz” diye konuştu. Millet İttifakı’nın toplum için bir alternatif olmadığına belirten Esiroğlu, şunları söyledi:

“Bir önceki yerel seçimleri değerlendirdiğimizde HDP’nin sırf AKP’yi geriletmek için CHP oy vermiştir. Öncelikle bunu masaya koymak gerekiyor. Bunun tekrarlanmasının doğru olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü Millet İttifakı’nın sağ blokta olduğunu görüyoruz. Erken ya normal seçim, her ikisinden biri elbet olacak. Bu seçimde Türkiye’nin sağı iki blok olarak seçime girecek. Biri saray rejimi dediğimiz Cumhur İttifakı, diğeri de Millet İttifakı’dır. Bunların karşısında sol ittifakın kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Burada Türkiye’de sosyalist cephenin nasıl kitleselleşerek çıkabilir, diye bir mantığımız var. Önümüzdeki seçimler güçlü girilecek bir ittifak öğreniyoruz.”