HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır’da partisinin binası önünde bekleyen aileleri sorunların çözümü için bekletilenleri Meclis’e davet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde çocuklarının dağa gönderildiğini iddia ederek bekleyen aileler, her gün polis eşliğinde gidip geliyor.

Grup içerisinde yer alan bazı kişilerin, parti binasına giren siyasetçilere, zaman zaman basın mensuplarına sözlü ve fiziki saldırıda bulduğu öne sürülüyor.

İl binası önünde onlarca polis de olmasına rağmen söz konusu saldırılara herhangi bir müdahalede bulunulmadığı  ve saldırganlar hakkında herhangi bir işlem de yapılmadığı iddialar arasında.

Mezopotamya’dan  Ergin Çağlar - Fahrettin Kılıç’ın haberine göre, aksine saldırıya maruz kalan partililer, soruşturmalara maruz kaldı ve birçok kişi yapılan şikayetler nedeniyle gözaltına alındı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da parti binasına yapılan baskın sırasında grubun bir kez daha partililere sözlü hakaretlerinin ardından 23 Ekim’de bekleyen grubu dinlemek istedi. Beştaş, yaptığı görüşmeyi ve polisin engellemelerini Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Beştaş, ailelerle temaslarının polis tarafından sürekli engellendiğini ve hedef gösterildiklerini savunarak, “Sadece yandaş medya birkaç kare çekebilsin, HDP’ye birkaç hakaret, HDP’yi suçlayacak bir malzeme çıksın diye uğraşılıyor. Buradan bir şey çıkmaz” dedi.

‘İKTİDAR HEDEF GÖSTERİYOR’

İl binası önünde bekletilenlerin iktidar tarafından konumlandırıldığını ve HDP’yi kriminalize etmek için ortaya konulan bir tür “psikolojik savaş” olduğunu dile getiren Beştaş, bekletilenlerle bugüne kadar birçok kez görüşmek istediklerini ancak her defasında engellendiklerini söyledi.

Bekletilenlerin taleplerini dinlemek ve konumlandıkları yerin yanlış olduğunu aktarmak için kendileriyle görüşmeye çalıştıklarını ifade eden Beştaş, “Geçmişte de ben ve arkadaşlarım ailelerle konuşmaya çalıştık, bundan hiçbir zaman kaçınmadık. Bugün de kaçınmıyoruz. Ailelere çağrı yapıyoruz: Biz HDP olarak sizin düşüncelerinizi, taleplerinizi, önerilerinizi dinlemeye hazırız, sizinle birlikte barış mücadelesini vermeye hazırız. Biz zaten bu mücadeleyi veriyoruz. İçişleri Bakanlığı’nın, Cumhurbaşkanının eşinin gelip binamızın önünde oturmaları, asıl çözüm gücü, çözüm iradesi iktidarda olan partinin, kendinde bu gücü görmek yerine, başka bir noktayı hedef göstermesi kabul edilemez. Bunun farkındayız, burada HDP’yi ötekileştirmek için kullanılan bir yöntem” diye konuştu.

‘HDP İLE TEMAS ENGELLENİYOR’

İl binası önünde bekletilenlerle yapmış olduğu görüşmeyi anlatan Beştaş, bekletilenlerin görüşme için istekli olduğunu fakat polisler tarafından engellendiğini söyledi.

Beştaş’ın açıklaması şu şekilde:

“Görüşme noktasında aileler istekliydi. Onları dinlemek istedim, iki üç tanesini de dinledim. Engellemeler oldu, kameralara yansımayan sözsel, fiziksel görüntülere bende tanıklık ettim. Mesela kadınların öne çıkmasına izin verilmedi, onlarla temas etmem engellendi. Halbuki ben hepsini dinlemek için bekledim, neticede bu da asıl amaçlarını ortaya koyuyor, HDP’nin önünde oturuyorlar ama HDP ile temas kurulmasını, konuşulmasını istemiyorlar. Olacaksa bir temas, bir hakaret, bir saldırı ya da başka yöntemlerle bir teşvik hali var ve bunu HDP’ye karşı kullanmak amacıyla yapılıyor.”

‘ÇÖZÜM MECLİS’TE’

İktidarın Kürtlere karşı savaş politikasını her alanda sürdürdüğünü dile getiren Beştaş, “Kürtlerin tamamını düşman ilan eden, Kuzeydoğu Suriye’de, Irak’ta, İran’da, Türkiye’de, hatta kutuplarda bile bir Kürt olsa, düşmanlık eden bu zihniyet, ailelere ‘çocuklarınızı bulmak için burada oturun’ demesi iyi niyetli değil ve iki yüzlü bir politikadır" ifadelerini kullandı.

Tüm sorunları demokratik siyaset ve diyalogla çözmeye çalıştıklarını söyleyen Beştaş, il binası önünde bekleyen aileleride Meclis'i işaret ederek, şöyle konuştu:

“Biz aileleri bir kez daha Meclis'e davet ediyoruz. Gelsinler, biz hazırız, çözüm için, diyalog için, hiçbir çocuğun ölmemesi için, ne dağdaki ne bayırdaki ne şehirdeki ne asker ne polis ne de bir militanın ölmemesi için, her şeyi yapmaya hazırız. Zaten biz demokratik siyaset, diyalog, parlamento yoluyla Türkiye’deki meselelerin çözümü için buradayız. Partimizin temel paradigması, hedefi budur. İktidar ise tam tersine şiddeti körükleyen, bu baskılarla insanları dağa teşvik eden bir yol izliyor.”

HDP önünde beklerken çocuklarının ölüm haberini alan Gürtürk ailesinin taziyesinin engellenmesini anımsatan Beştaş, “O annenin taziye kurmasına bile izin verilmedi. Bu onların ne kadar samimiyetsiz olduklarını gösteriyor. Oysa HDP, o annenin çocuğu ölmesin diye her gün bedel ödüyor” şeklinde konuştu.

‘İKTİDARIN OYUNUNA ALET OLUYORLAR’

HDP önünde bekleyen ailelerin iktidar tarafından bir araç olarak kullanıldığını ifade eden Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“HDP önünde bekletilen ailelere şunu söylemek istiyoruz, sizin yanınızda olan biziz, sizden ayrı değiliz. Acınızı hissediyoruz. Bu oyuna alet olmayın. Aileler bir yılı aşkın süredir il binası önünde bekliyorlar. Sadece yandaş medyaya HDP’yi suçlayacak bir malzeme çıksın diye uğraşılıyor. Buradan size bir şey çıkmaz, neticede biz her gün sözümüzü söylüyoruz. Bu aileler bizim ailelerimiz ve engellenmeselerdi, biz her zaman onlarla irtibatta olurduk."