Halkların Demokratik Partisi (HDP) Deprem Kriz Koordinasyon Merkezi adına Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkan Berdan Öztürk, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Safiye Akdağ, merkez üssü Maraş olan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin, etkileri, sahada edindikleri bilgiler, gözlemler ve hükümetin engellemelerine ilişkin açıklama yaptı.

Şu an depremin yaşandığı her ilde kriz masası kurduklarını anlatan DTK Eşbaşkanı Öztürk, sayıca AFAD ekibinden fazla oldukları halde bölgeye yardımlarının engellendiğini aktardı. Felaketi siyasi malzeme olarak görmediklerini vurgulayan Öztürk, "Yardımlar illa AFAD eliyle yapılacaksa ona da razıyız" diyerek ayrımcılığa tepki gösterdi.

'HERKESİ YARDIMA ÇAĞIRIYORUZ'

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Depremde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen Med-Tuhad-Fed Eşbaşkanı Safiye Akdağ, il ve ilçelerde koordinasyon kurulundan olan arkadaşlarının şu an depremin her yerinde ziyaretlerde bulunduklarını ve kriz masalarının kurulduğunu söyledi.

Kriz masasına birçok sivil toplum ve meslek örgütleri ile TJA'nın öncülük ettiğini dile getiren Akdağ, "Depremin etkisini yarattığı her yerde şu an kriz koordinasyonunda olan arkadaşlar mevcut. Gerekli yardımları her anlamda yaparlar. Halkımıza yardıma herkesi çağırıyoruz en önemli ihtiyaçların alınması gerekir. El feneri, soba, bebek maması, bebek bezi, ped ve kışlık kıyafetler yardımı yapılması lazım. Biz bu konuda koordinasyon adına çağrıda bulunuyoruz" diye konuştu.

'FELAKETİ BÜYÜTEN İKTİDARIN OLAYLARA MÜDAHALE EDEMEMESİ'

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Berdan Öztürk ise HDP kriz Merkezi koordinasyonu adına vefat edenlere rahmet ailelere sabır diledi. Felaketlerin farklı ülkelerde de gerçekleştiğini fakat alınan önlemlerle bunun önüne geçildiğine dikkati çeken Öztürk, şunları anlattı:

"İki gündür gözlemledik bu bize bazı şeyleri açık ve net bir şekilde anlatıyor ki felaketler yaşandı, fakat felaketleri daha da büyüten şu an ki iktidarın olaylara müdahale edememesi. AFAD'ın bu anlamda gerekli sorumluluğunu yerine getirememesi söz konusu. İki gündür hâlâ çok sayıda insanımız enkazlar altındaysa bu da bunun net bir göstergesidir. Gerekli müdahaleler yapılmamasına rağmen bizim tarafımızdan ilk günden beri HDP ve diğer kurumlarımızın kurduğu merkezi ve il, ilçe koordinasyonun da bulunanlarla bir seferberlik yaşadık."

Yarışta ikinci gün: Cumhurbaşkanı adayları kaç imza topladı? Yarışta ikinci gün: Cumhurbaşkanı adayları kaç imza topladı?

'YARDIMLARIN ULAŞTIRILMASINDA ZORLUKLAR ÇIKARTILIYOR'

AFAD'ın beş kişiden oluşan bir ekibi varken Merkez Koordinasyon krizinden 15-20 hatta daha fazla arkadaşların orada çalışma yürütmek istemelerine rağmen engellemelerle karşı karşıya kaldıklarına vurgu yapan Öztürk, bu durumun kabul edilmemesi ve siyaset malzemesi yapılmaması gerektiğini söyledi.

Öztürk, şöyle devem etti:

"Burada insanı, vicdani ve ahlaki bir durum söz konusudur. İnsanlarımız iki gündür bu kış koşullarında kurtulmayı beklerken yardıma giden kişilerin engellenmesi kabul edilebilecek bir durum değildir. Siyaset malzemesi yapılmamalıdır. Bu koordinasyon vasıtasıyla birçok ilimizden halkımız yardımlar gönderdi. Fakat bu yardımların ulaştırılması noktasında da zorluklar çıkartılıyor. Bizler siyaset malzemesi yapmıyoruz. Bunu yapmak vicdansızlıktır. Yardımlar illa AFAD eliyle yapılacaksa ona da razıyız. Derdimiz HDP'nin bunu yapması değil insanı, vicdani görevimiz çerçevesinde biz bu duruma yaklaşıyoruz."

'EKMEK SU İSTEYEN VAR’

AFAD'ın ve diğer yetkililerin HDP'nin eliyle gelen yardımlara zorluk çıkarmaması gerektiğini dile getiren Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu yardımların âmâsız fakatsız ihtiyaç sahiplerine gönderilmesi gerekir. Bu konuda tavrımız nettir. Temel ihtiyaçları geçiyoruz artık bizlerden su ve ekmek isteyen var. Yardımları engellemek bu felaketin daha da derinleşmesi demektir. Buradan bütün kamuoyuna sesleniyoruz, burada sorumluluk hepimize ait hepimiz insanız. Hepimizin bu anlamda felaketin gerçekleştiği yerlere gidip mücadeleyi büyütmesi gerekir. Var olan zorluklara karşı herkesin sesini yükseltmesi lazım ancak bu şekilde göçük altında ki insanlarımızın yaşamını kurtarabiliriz. Söz konusu depremdir. Geçen her süre zarardır ve yardımlara engel olanlara iktidarzede diyebileceğimiz bir durumla karşı karşıyayız."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugünkü açıklamasında, yardım organizasyonunda partilere göre ayırım yapılmadığını savunarak "Hangi Belediye, kuruluş olursa olsun siyasi görüşüne bakmadan AFAD'ın koordinasyonunda olabilecek her şeyi Türkiye'nin her yerinde gerçekleştirmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Dün meydana gelen Maraş merkezli iki büyük deprem, on ilde yıkıma sebep oldu. Kentlerdeki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor, bazı kentlere ise beklenen yardım hala ulaşabilmiş değil.